100-lecie Bitwy Warszawskiej w Serpelicach

16 sierpnia 2020 by admin

15 sierpnia w Serpelicach uczczono pamięć bohaterów wojny polsko-bolszewickiej poprzez organizację wydarzenia patriotycznego oraz pikniku rodzinnego. Do organizacji wydarzenia zaproszono naszą bibliotekę.

Oto, co o wydarzeniu mówi jego koordynator Rafał Dydycz:

“100 lat temu nowo odrodzona Polska stanęła przed ciężką próbą, istnieniu państwa śmiertelnie zagroziła Rosja bolszewicka, ciężkie walki zwieńczone zwycięstwem w bitwie warszawskiej toczone były na terenie niemal całej Polski. Również i na naszych nadbużańskich obszarach. Jednym ze śladów tych zmagań jest grób nieznanego żołnierza znajdujący się na serpelickim cmentarzu. Aby oddać mu należną cześć  mieszkańcy Serpelic z inicjatywy miejscowego proboszcza o. Szczepana Dzyra i Pani Sołtys Justyny Maciejuk postanowili go przywrócić pamięci i uczcić pomnikiem. W dniu 15 sierpnia w setną rocznicę bitwy warszawskiej miały miejsce uroczystości poświęcone upamiętnieniu. Rozpoczęte zostały Mszą św., po której jej uczestnicy przemaszerowali na cmentarz, gdzie o. Proboszcz poświęcił pomnik, a przedstawiciele wsi i zaproszeni goście złożyli kwiaty. Następnie przemaszerowano pod pomnik 10-lecia Niepodległości, gdzie również uczczono pamięć 5 bezimiennych żołnierzy tam pochowanych.

Kolejnym punktem świętowania był rodzinny piknik, który miał miejsce na placu przy bibliotece. Tu na uczestników czekały rozmaite atrakcje: recytacje wierszy Antoniego Jakoniuka i Franciszka T. Krasuskiego,  konkursy dla dzieci i dorosłych, przygotowane przez pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej w Sarnakach, pyszne jedzenie wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Serpelicach oraz muzyka serwowana przez DJ KAROBI'ego.

Organizatorzy oprócz wymienionych instytucji pragną podziękować Nadleśnictwu Sarnaki za ofiarowanie nagród w konkursach, Szkole Podstawowej w Serpelicach za udostępnienie kuchni oraz wszystkim ludziom dobrej woli, bez których upamiętnienie bohaterskich żołnierzy nie byłoby możliwe.”