RSS Feed

‘Aktualności’ Category

 1. Wizyta dziewcząt z MOW

  Październik 13, 2018 by admin

  We wtorek 9 października bibliotekę odwiedziły podopieczne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czuchowie Pieńkach. Ośrodek ten jest niepubliczną, całodobową i całoroczną placówką resocjalizacyjną dla nastolatek w wieku 13 – 18 lat. Dziewczęta, które gościłyśmy,  należą do  Młodzieżowej Grupy Usamodzielnienia z siedzibą w Sarnakach. Gości wraz z ich opiekunem oprowadziłyśmy po bibliotece, dowiedziały się, że nasza placówka zajmuje się nie tylko gromadzeniem i wypożyczaniem materiałów bibliotecznych, ale posiada też czytelnię internetową i świadczy szereg innych usług, w tym: reprograficznych, e-usług. Ku naszej satysfakcji dziewczęta wypożyczyły kilka książek, mimo deklaracji, iż niespecjalnie przepadają za czytaniem.


 2. Konferencja “Nasza Niepodległa”

  Październik 9, 2018 by admin

  6 października w sarnackiej szkole odbyła się konferencja naukowa „Nasza Niepodległa” zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Szkołę Podstawową im. Bohaterów Akcji V-2 w Sarnakach. Interesującym uzupełnieniem konferencji były wystawy militariów i innych historycznych eksponatów z kolekcji Sławomira Rawiaka oraz Wojciecha Bronisza. Zarówno wystawy, jak i tematy referatów nawiązywały do okresu, w którym Polska odzyskała niepodległość czyli roku 1918.

  Przybyłych na konferencję powitały Barbara Michoń – dyrektor szkoły oraz Violetta Zawadka – dyrektor biblioteki. W krótkich wystąpieniach przybliżyły zebranym koncepcję zorganizowania konferencji. Jej inicjatorem jest nauczyciel i pasjonat historii Rafał Dydycz. Pan Dydycz jest także redaktorem naczelnym świeżo wydanego „Rocznika Ziemi Sarnackiej”. Konferencja miała być dopełnieniem powstania rocznika, prelegenci byli jednocześnie autorami artykułów zawartych w czasopiśmie. Z kolei powstanie rocznika zainicjował – znany w Sarnakach ze swoich dokonań w zakresie odkrywania i upowszechniania kart lokalnej historii – Rafał Zubkowicz.

  Na konferencję przybyli m.in.: Wanda Frączek – członek Zarządu Powiatu Łosickiego;  Andrzej Lipka – Wójt Gminy Sarnaki, a jednocześnie autor okładki rocznika; Andrzej Wybranowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Sarnaki, dzięki którego wsparciu finansowemu mogło zostać zrealizowanych wiele lokalnych inicjatyw kulturalnych i sportowych; Sławomir Rawiak – wybitny kolekcjoner, który udostępnił na konferencję część swoich zbiorów; Krzysztof Lewczuk i Stefan Domański – aktyw Towarzystwa Miłośników Ziemi Sarnackiej.

  Po powitaniu gości program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Doroty Szpury – nauczycielki sarnackiej szkoły – przedstawiły uczennice.

  Następnie wystąpili prelegenci:

  • Dr hab. Jarosław Cabaj prof. UPH, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zreferował, jak na tereny Białej Podlaskiej, Siedlec, Międzyrzecza „wkraczała” niepodległość.
   Od profesora otrzymałyśmy dla biblioteki pakiet książek jego autorstwa, wydanych przez UPH, za co bardzo dziękujemy 🙂
  • Sławomir Kordaczuk, wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach opowiedział, jaki udział mieli mieszkańcy gminy Sarnaki w odzyskaniu niepodległości. Pan Kordaczuk pochodzi z gminy Sarnaki i osobiście znał wielu bohaterów swojego wystąpienia.
  • Rafał Dydycz przedstawił ciekawy historyczny „incydent”, kiedy to traktat brzeski w 1918 r. rozdzielił dzisiejszą gminę Sarnaki pomiędzy Polskę i Ukrainę.
  • Proboszcz sarnackiej parafii, ks. dr prał. Andrzej Jakubowicz opowiedział, jaka była rola kościoła i parafii Sarnaki w dążeniu do niepodległości.
  • Po przerwie – wypełnionej oglądaniem wystaw, przeglądaniem książek i (oczywiście) “Rocznika Ziemi Sarnackiej”, dyskusjami oraz podjadaniem przygotowanych słodkości – głos zabrał dr Rafał Dmowski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Przy pomocy ciekawej prezentacji przedstawił historię linii kolejowej z Siedlec do Bołogoje, przebiegającej przez tereny gminy Sarnaki. Artykułu pana Dmowskiego nie znajdziemy jeszcze z przyczyn technicznych w roczniku, ukaże się w numerze przyszłorocznym.  
  • Rafał Zubkowicz zajął się genezą powstawania kolonii naszych wsi – wyjaśnił, co wspólnego z odzyskaniem niepodległości miał podział miejscowości.
  • Agata Wasilewska zreferowała historię szkół w gminie Sarnaki. Wyjaśniła przyczynę powstawania szkół niemal w każdej miejscowości i związku, jaki to miało z odzyskaniem niepodległości.
  • Ostatnim występującym prelegentem był Tomasz Nasiłowski kolekcjoner, społecznik i miłośnik okolic nadbużańskich. Zaprezentował bogaty zbiór zdjęć, które przedstawiały historię przepraw mostowych, jakie istniały na Bugu w czasie I Wojny Światowej.

  Przybyli na konferencję mogli nabyć – wystawione przez bibliotekarki – książki “regionalne”, pocztówki z gminy Sarnaki oraz świeżo wydany pierwszy numer “Rocznika Ziemi Sarnackiej”.

  (more…)


 3. Raz jeszcze zapraszamy

  Październik 4, 2018 by admin


 4. 1 Cross Nadbużański

  Październik 3, 2018 by admin

  30 września odbył się 1 Cross Nadbużański – impreza kulturalno – rekreacyjna  zorganizowana przez Uczniowsko Ludowy Klub Sportowy i Gminną Bibliotekę Publiczną w Sarnakach. Impreza, która ma duże szanse stać się wydarzeniem cyklicznym – miała na celu promocję walorów turystycznych i kulturowych gminy Sarnaki, oraz propagowanie czynnego weekendowego wypoczynku.

  W Crossie wystartowało 50 biegaczy oraz 26 amatorów nordic walking. Start w obu konkurencjach nastąpił przy starorzeczu Trojan w wyjątkowo urokliwym miejscu. Rangi dodało mu poświęcenie zawodników przez o. Krzysztofa Kurzątkowskiego z serpelickiego klasztoru. Biegacze ruszyli pierwsi. “Kijkarze” – po rozgrzewce prowadzonej przez fizjologa sportu dr Mieczysława Bytniewskiego – wystartowali parę minut później.

  Niespełna 14-kilometrowa trasa wiodła malowniczymi ścieżkami od starorzecza Trojan poprzez łąki na Bugiem, teren posiadłości Dwór w Zabużu, lasy i Kalwarię Podlaską w Serpelicach, aż do terenu GAZ-SYSTEM.

  W pakiecie startowym każdy uczestnik otrzymał m.in. koszulkę z logiem imprezy i głównego sponsora GAZ-SYSTEM, a po przybyciu na metę pamiątkowy medal. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali też puchary ufundowane przez firmę Bakkalvita.  

  Bieg wygrał Sylwester Jaciuk z Pogoni Siedlce, który trasę przebiegł w 52 minuty i 36 sekund. Drugi na mecie był Marek Mitrofaniuk z Yulo Run Team Siedlce (czas: 55:07), a trzeci Łukasz Baranow z Platerowa (czas: 55:39). Najszybsza z pań – Anna Chustecka z NZOZ Wisznice osiągnęła metę po 1 godzinie 11 minut i 36 sekund. Druga na podium stanęła Anna Jaśkiewicz z Białej Podlaskiej (czas: 1:16:07). Miejsce trzecie zajęła Emilia Gorgol z klubu Pędzące Ślimaki w  Łosicach (czas: 1:22:49).

  Wśród zawodników nordic walking najlepszy był Dariusz Borkowski z Siedlec, który trasę przeszedł w 1 godzinę 37 minut i 40 sekund. Drugi na mecie był Sylwester Męczyński z miejscowości Misie z wynikiem 1:39:53, a trzeci Artur Różycki z miejscowości Rakowiska z wynikiem 1:49:19. Najlepszy wynik wśród pań „kijkarek” osiągnęła Jolanta Zapałowska (czas: 1:50:13) przed Marzanną Prekurat (czas: 1:55:48) i  Zofią Sacharczuk – wszystkie panie z Siedlec. 

  Puchary otrzymali również zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych. Szczegółowe wyniki zawodów można sprawdzić na stronach:

  http://time2go.pl/userfiles/NW_Cross_Nadbuzanski_wyniki.pdf,
  http://time2go.pl/userfiles/Cross_Nadbuzanski_wyniki.pdf.

  CIEKAWOSTKI:

  • Organizator Wojciech Szymański oraz jego dzieci Joanna i Marek  wystartowali w biegu i wszyscy zajęli w swoich kategoriach wiekowych miejsca na podium. Czas był liczony elektronicznie, więc mowy nie ma o żadnej protekcji 🙂
  • Daniel Głuchowski z Sarnak – również jeden z organizatorów  – całą trasę przebiegł boso.

   

  Mimo pewnych niedociągnięć organizacyjnych Cross spotkał się z pozytywnym odzewem większości  zawodników. Piękną aczkolwiek trudną trasę z kolei chwalili wszyscy bez wyjątku. Liczymy, że po doświadczeniach tegorocznego Crossu niedociągnięć już nie będzie, a dla zawodników i kibiców przygotujemy dodatkowe atrakcje.

  Wśród uczestników Crossu wylosowano – ufundowany przez właścicieli Dworu w Zabużu – dwudniowy voucher dla dwóch osób w tymże Dworze. Szczęśliwcem okazał się być Marcin Supeł.

  Impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu finansowemu: GAZ-SYSTEM S.A., Stowarzyszenia Parafiada, Nadleśnictwa Sarnaki, państwa Wojcieszuków – Dwór w Zabużu, Ośrodka Partner z Serpelic. Zespół Szkół nr 3 w Łosicach i Koło Gospodyń Wiejskich w Chlebczynie przygotowali posiłek dla zawodników. Maciej Wasiluk dostarczył owoce. Bieg zabezpieczały jednostki OSP z Mierzwic i Serpelic. 

  Sławomir Bańbura z firmy  Time2go –  poza zapewnieniem profesjonalnego pomiaru czasu zawodników –  służył także pomocą przy organizacji Crossu.

  Organizatorzy dziękują wszystkim wymienionym powyżej za wszechstronną pomoc w organizacji imprezy.

  Sponsorem głównym imprezy był    

   

  (more…)


 5. Okładka Rocznika Ziemi Sarnackiej

  Wrzesień 22, 2018 by admin

  Gotowy do druku jest pierwszy numer Rocznika Ziemi Sarnackiej, o którym niejednokrotnie wspominałam. Wydawcą Rocznika będzie biblioteka.  Wygląd okładki oparty jest na projekcie Wójta Andrzeja Lipki. Autorami rocznika jest grono redaktorów – wolontariuszy. Kanwą pierwszego numeru czasopisma będą artykuły, których skrócone wersje przedstawią  prelegenci na Konferencji Naukowej „Nasza Niepodległa”, a która odbędzie się 6 października. Obecni na konferencji będą mogli nabyć Rocznik. Raz jeszcze zapraszam w imieniu organizatorów: naszej biblioteki i Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach.


 6. Mamy w sprzedaży książkę “Akcja V-2 na ziemi łosickiej”

  Wrzesień 22, 2018 by admin

  Autor książki “Akcja V-2 na ziemi łosickiej”  Marian Czmoch podrzucił nam kilka egzemplarzy.  O ten tytuł pytało wiele osób. Możecie ją Państwo kupić u nas za 30 zł. Zapraszamy.