RSS Feed

‘Aktualności’ Category

 1. Katalog filii bibliotecznej w Serpelicach

  Grudzień 15, 2018 by admin

  Od dzisiaj katalog on-line biblioteki w Sarnakach zawiera też 100% zbiorów filii bibliotecznej w Serpelicach. Zakończyłyśmy ponad dwuletnią pracę nad wprowadzaniem opisów książek.

  Nie mamy licencji na elektroniczną obsługę filii, więc w katalogu nie będą odnotowane wypożyczenia książek w bibliotece w Serpelicach. O tym zainteresowanych będzie informowała bibliotekarka. Jednak,  mimo tego, katalog on-line będzie dużym ułatwieniem dla nas (bibliotekarek) i użytkowników biblioteki.


 2. Podziękowanie

  Grudzień 11, 2018 by admin


 3. Dzień Pluszowego Misia 2018

  Listopad 29, 2018 by admin

  W naszej bibliotece obchodziliśmy  dzisiaj nieco spóźniony Dzień Pluszowego Misia. Gośćmi na uroczystości były 3- i 4-latki z sarnackiego przedszkola. Przywitała ich bibliotekarka Ania – pomysłodawczyni zajęć.

  Ania przypomniała dzieciom, że “25 listopada (a więc w minioną niedzielę) wszystkie misie miały swoje święto”.

  Spytała: “Kto z Was wie jak nazywa się najsławniejszy miś w Polsce?” Mowa oczywiście o Misiu Uszatku. A “wiecie dlaczego Miś Uszatek ma klapnięte uszko? Nie? To posłuchajmy o tym historii…”  Tekst o klapniętym uszku Misia przeczytała dzieciom bibliotekarka Iwonka.

  Następnie dzieci – po wysłuchaniu wiersza pt. “Naprawiamy misia” Czesława Janczarskiego – na planszy układały sylwetkę niedźwiadka.

  W dalszej części zajęć dzieci,  po podzieleniu na grupy, otrzymały ilustracje różnych, znanych misiów (Miś Uszatek, Miś Puchatek, Miś Koralgol, Miś Yogi, Miś Baloo, Miś Paddington) pociętych na elementy i przyklejonych do klocków. Zadaniem dzieci było ułożenie całości z części ilustracji i rozpoznaniu sylwetek misiów.

  Po przeczytaniu przez Iwonkę fragmentu “Kubusia Puchatka” o tym, jak Kłapołuchy zgubił swój ogon, dzieci miały za zadanie znaleźć w bibliotece “zagubiony” ogon pluszowego osiołka. Dziewczynka, która baaardzo szybko odnalazła ogonek  uroczyście przyczepiła go osiołkowi.

  Kolejną zabawą było odczytywanie tekstów, w tym słów zastąpionych obrazkami – przedstawionych na planszach informacji o zwierzętach, które nazywamy misiami (panda, koala, niedźwiedź brunatny, niedźwiedź polarny).

  Na koniec zajęć dzieciom sprawiono niespodziankę – do biblioteki “przyszedł”  miś, który w koszyczku miał list oraz  ciasteczka (Misie Lubisie) dla dzieci.

  Drogie dzieci!!!
  Chodzę po całym świecie i szukam przyjaciół.
  – Czy weźmiecie mnie do swojego przedszkola?
  – Czy będziecie mnie często przytulać?
  – Nie będziecie odrywać mi oczek i uszek?
  – Nie zgubicie mnie w ciemnym lesie?
  Dziękuję, bardzo bym chciał być waszą ukochaną zabawką…

   Dzieciom rozdano ciasteczka i podziękowano za odwiedziny. (more…)


 4. Ranking Bibliotek 2018

  Listopad 29, 2018 by admin

  28 listopada w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala, na której uhonorowano zwycięzców tegorocznej edycji Rankingu Bibliotek.  Ranking zorganizowany został po raz ósmy przez Instytut Książki i czasopismo „Rzeczpospolita”.

  Zwycięzców wyłoniono na podstawie ankiet, które wysłano do  wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Uzyskano prawie 750 odpowiedzi.  Oprócz odpowiedzi na ankietę wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego.

  Biblioteka w Sarnakach zajęła w Rankingu 58 miejsce, co w skali kraju jest wynikiem zadowalającym, tym bardziej, że rywalizowałyśmy z placówkami renomowanymi i dysponującymi o wiele większym budżetem.

  Zwycięzcom gratulujemy!!! Będziemy się inspirować ich pomysłami 🙂


 5. Ukazało się drugie wydanie monografii Sarnak

  Listopad 6, 2018 by admin

  Ukazało się drugie wydanie książki “Historia i współczesność gminy Sarnaki”. Dzieło zostało skrupulatnie przejrzane i poprawione. Autorzy: Agata Wasilewska i Rafał Zubkowicz przedstawili w nim historię gminy w wielu aspektach. Jak dotąd nie ukazało się tak wszechstronne opracowanie naszych dziejów, więc pozycja ta winna znaleźć się w każdym domu.

  W naszej bibliotece można ją kupić za 35 zł.

  Książka będzie też dostępna na kiermaszu podczas jubileuszowej XV Biesiady Patriotycznej. Biesiada odbędzie się w sarnackiej szkole 10 listopada. Podczas Biesiady można pozyskać autografy autorów, ponieważ oboje będą w niej uczestniczyć. Pan Rafał wygłosi referat: “Skąd się wzięły kolonie?”. Pani Agata będzie współgospodarzem wydarzenia jako przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Sarnackiej. 

   


 6. Narodowe Święto Niepodległości w gminie Sarnaki

  Listopad 3, 2018 by admin