RSS Feed

‘Aktualności’ Category

 1. Lekcja biblioteczna dla sześciolatków

  Kwiecień 5, 2018 by admin

  2 kwietnia (w rocznicę urodzin Jana Christiana Andersena) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Bibliotekarki przygotowały lekcję biblioteczną dla najmłodszych związaną tematycznie z tym dniem.

  Zajęcia rozpoczęły informacją, że do biblioteki dostarczono list zaadresowany do dzieci z przedszkola. List „napisał” J.Ch. Andersen. Był to wstęp do przekazania dzieciom kilku istotnych informacji o życiu i twórczości bajkopisarza. Otrzymały też do obejrzenia jego portret.

  Następnie dzieci zapoznały  się z etapami powstawania książki na podstawie historyjki obrazkowej „ Od autora do czytelnika”.

  Później bibliotekarka Ania po stwierdzeniu: „Jest wiele rodzajów książek, są książki dla dzieci i dla dorosłych, są słowniki, encyklopedie, książki o zwierzętach, kosmosie i sławnych ludziach. My z racji tego, że napisał do Was list J. Ch. Andersen zajmiemy się dziś tylko baśniami” opowiedziała, jakie są charakterystyczne cechy baśni.

  Po przeczytaniu  wiersza „Prima aprilis” Emilii Waśniowskiej bibliotekarki poprosiły dzieci, aby pomogły jego bohaterom odnaleźć właściwe baśnie przy pomocy książeczek.

  Kolejnym etapem lekcji była zabawa: Kufer skarbów. Dzieci z kuferka wyciągały „skarby” – kule z folii aluminiowej z karteczkami, na których widniały napisy: MIŁOŚĆ, PRZYJAŹŃ, TOLERANCJA, SZCZEROŚĆ, ŻYCZLIWOŚĆ, DOBROĆ, SYMPATIA, HOJNOŚĆ, UPRZEJMOŚĆ. Opowiadały, jak rozumieją poszczególne słowa i przyklejały napisy do arkusza papieru, na którym naklejony był kufer ze skarbem z napisem: PRAWDZIWYM SKARBEM JEST…

  Ostatnim elementem lekcji było odczytanie  baśni „Dzikie łabędzie” i dyskusja, jakie „skarby” można odnaleźć w jej treści.

  Bibliotekarki umówiły się z dziećmi, że następne spotkanie odbędzie się w bibliotece. Otrzymały w podziękowaniu za wizytę zrobione przez dzieci tulipany.


 2. Nowe audiobooki

  Marzec 24, 2018 by admin

  Z powodu niewielkiego zainteresowania audiobookami w naszej bibliotece jest niespełna 100 tytułów „książek do słuchania”. Ostatnio dokupiłyśmy kilka tytułów. Zapraszamy do biblioteki! Gdyby zainteresowanie audiobookami znacząco wzrosło na pewno uwzględnimy je w strukturze zakupów.


 3. Prośba o zwrot przetrzymywanych książek

  Marzec 24, 2018 by admin

  Zrobiłam szczegółową inspekcję na kontach czytelników pomijając osoby, które wypożyczają książki na bieżąco. Okazało się, że 152 (!) czytelników zalega ze zwrotem książek co najmniej 3 miesiące. Zablokowałam im konta, więc jeżeli chcą cokolwiek wypożyczyć muszą wcześniej oddać wszystkie książki. List polecony kosztuje 5,20. Gdybyśmy wysłały upomnienia do tych, co powinnyśmy, kosztowałoby to bibliotekę, a tym samym podatników 780 zł. Nie lepiej wydać te pieniądze na nowe książki? A ile się musimy natłumaczyć, dlaczego ten czy inny tytuł jest niedostępny. Wiem z doświadczenia, iż większość ludzi, którzy nie zwracają książek robi to, bo zapomnieli, że je mają. Dlatego też bardzo Was proszę, Drodzy Czytelnicy, zróbcie w domu „przegląd” półek i uczyńcie, co należy. Jak ktoś się wstydzi, niech odda książki przez sąsiada, ciocię, wyśle pocztą, itp. Będziemy wiedziały, komu je odpisać.

                                                                                                             Violetta Zawadka


 4. Instalacja Mateusza w platerowskiej bibliotece

  Marzec 21, 2018 by admin

  16 marca Mirosław Domański przyjechał do Platerowa, aby w bibliotece publicznej zainstalować swój autorski system Mateusz. Przyjazd pana Domańskiego zgromadził bibliotekarzy z niemal wszystkich gmin powiatu łosickiego. Bibliotekarze, którzy „pracują z Mateuszem” zadawali pytania związane z obsługą programu i innymi sprawami dotyczącymi administracji biblioteki. Wywiązała się zażarta dyskusja dotycząca różnych aspektów pracy bibliotekarzy.

  Biblioteki powiatu łosickiego będą w najbliższej przyszłości realizować wypożyczenia elektronicznie. Katalogi on-line na bazie systemu Mateusz pozwolą zorientować się w zbiorach bibliotecznych bez konieczności fizycznej bytności czytelnika w bibliotece, a bibliotekarze będą zorientowani w zbiorach innych placówek, co pozwoli czytelnikom otrzymać poszukiwaną książkę nie tylko ze „swojej” biblioteki.

   


 5. Nowy widget

  Marzec 17, 2018 by admin

  Na stronie biblioteki pojawił się nowy widget: Gmina Sarnaki na mapach. Pozwala on przechodzić na portal mapowy – aplikację, która zawiera wiele informacji o naszej gminie przydatnych dla mieszkańców i turystów.

  Zainteresowanych zapraszamy do kliknięcia w ten logotyp:


 6. Zapraszamy po nowości

  Marzec 15, 2018 by admin

  Intensywnie pracujemy nad nowościami. Ostatni zakup zrealizowałyśmy w Siemiatyczach szukając głównie tzw. „regionaliów”. Niestety niewiele jest wydawnictw o naszym regionie, ale kilka książek tematycznie powiązanych z najbliższą okolicą kupiłyśmy. Zapraszamy 🙂


 7. Wspomnienie o Zdzisławie Miłkowskiej

  Marzec 14, 2018 by admin

  W Gazecie Łosickiej ukazał się artykuł autorstwa Agaty Wasilewskiej o Pani Zdzisławie Miłkowskiej – naszej wiernej czytelniczce, która zmarła w styczniu b.r. Była ona córką ppor. WP Antoniego Domańskiego – ofiary zbrodni katyńskiej. Biografia Pani Zdzisławy  – przedstawiona we wspomnieniu – jest bardzo ciekawa i gorąco zachęcamy do jej przestudiowania.