RSS Feed

‘Aktualności’ Category

 1. Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kołbą w szkole podstawowej w Sarnakach

  Wrzesień 20, 2017 by admin

  20 września 2017 r. w Szkole Podstawowej w Sarnakach odbyło się spotkanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną z Panem Zbigniewem Kołbą –  autorem książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. Książka poświęcona jest polskim miejscowościom, których nazwy kojarzą się ze zwierzętami, roślinami itp. (np. Psie Głowy, Stara Wrona, Dąb, Całowanie). Książka pokazuje jak poprzez zabawę dziecko może nauczyć się kontaktu z mapą.

  Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie klas II i III wraz ze swoimi wychowawcami. Nawiązując do motta książki „Uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość, tym co umiemy”  Pan Kołba zachęcał dzieci do czytania książek oraz zdobywania wiedzy w ogóle. Autor opowiadał o znaczeniu czytania w poznawaniu otoczenia, tłumaczył jak ważną rolę dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu pełni zdrowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu, odpowiednia ilość snu a także mycie rąk. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, chętnie odpowiadały na pytania pisarza
  i odgadywały zagadki.

  Spotkanie zakończyło wykonanie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

  IMG_0767 (more…)


 2. Spotkanie ze Zbigniewem Kołbą

  Wrzesień 20, 2017 by admin

  Nasza biblioteka zaprosiła Zbigniewa  Kołbę na spotkanie autorskie. Dzisiaj w szkole w Sarnakach Pan Kołba będzie opowiadał uczniom o znaczeniu czytania w poznawaniu otoczenia, na podstawie książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”.

  c3_hl69tnf0m1


 3. Podsumowanie projektu Grywalizacja w filii w Serpelicach

  Wrzesień 5, 2017 by admin

  W Serpelicach w lokalu naszej filii – pełniącej też funkcję świetlicy wiejskiej – 3 września odbył się turniej gier planszowych będący podsumowaniem projektu Grywalizacja realizowanego przez OSP Serpelice w okresie wakacyjnym. Pan Sławomir Gac – prowodyr całego przedsięwzięcia obok druhów Michała Kroszki i Mateusza Romaniuka – zapewnił uczestnikom turnieju kilka godzin konstruktywnych zajęć. W organizacji turnieju pomogli też m.in.: Komenda Powiatowa Policji i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach, Stowarzyszenie Przyjaciół Serpelic i mieszkańcy wsi na czele z panią sołtys. Poza rozgrywkami turniejowymi odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy, łosiccy strażacy zaprezentowali swój wóz strażacki, a pani policjantka pozwoliła na bliższe zapoznanie się z radiowozem. Chętni zagrali w wielkoformatową grę „Mali ratownicy”. Nas – bibliotekarki zainteresowała szczególnie gra „Operacja V2″ autorstwa pana Gaca, która pozwala zapoznać się ze słynną historią przechwyconej przez mieszkańców gminy Sarnaki rakiety V2. W przerwach między rozgrywkami można się było posilić przy grillu.
  Wszystkie pozyskane w projekcie gry zostaną w świetlicy przy filii bibliotecznej i nadal będzie można z nich korzystać. Wśród gier są też dwa komplety pięknych drewnianych szachów.

     21246578_756102677894839_3218933076822596493_o (more…)


 4. Narodowe Czytanie „Wesela” Wyspiańskiego

  Wrzesień 5, 2017 by admin

  Nasza Biblioteka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach wspólnie zorganizowały w sobotę 2 września Narodowe Czytanie „Wesela”. Nie byliśmy oryginalni w pomyśle, aby Czytanie miało miejsce przy stole stylizowanym na „stół weselny”, jednak całą „otoczkę” staraliśmy się zorganizować z pietyzmem. Panie z GOK-u i biblioteki własnoręcznie przygotowały dania na stół weselny czyli m.in. ciasta, ogórki małosolne, swojską kiełbasę, smalec, racuchy, pierożki z kurkami, podpiwek. W scenografii umieściliśmy elementy, które przedstawiały wszystkie przedmioty symboliczne z „Wesela” – chatę bronowicką, złoty róg, pawie pióra (z „czapki z piór”), krzak róży w chochole, kaduceusz, dzwon Zygmunt i złotą podkowę. Zadaniem obecnych było odszukanie tych elementów.
  Zaproszeniem na „Wesele” zajęły się dziewczęta z Młodzieżowej Rady Gminy Sarnaki przebrane w stroje ludowe, które z akordeonistą (naszym kolegą z Urzędu Gminy) przeszły po centrum Sarnak i lokalnych sklepach, aby zachęcić ludzi do udziału w Narodowym Czytaniu. Oczywiście wcześniej staraliśmy się odpowiednio rozreklamować imprezę poprzez ogłoszenia w Internecie, plakaty, ulotki.
  Czytanie rozpoczęliśmy odczytaniem Listu Prezydenta, potem zapoznaliśmy zebranych ze streszczeniem „Wesela” oraz przedstawieniem jego bohaterów, zarówno postaci autentycznych, jak i symbolicznych. Do Narodowego Czytania zaprosiliśmy przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorki szkoły i przedszkola oraz sympatyków naszych instytucji. W rezultacie fragmenty „Wesela” przedstawili zebranym: Barbara Michoń, Agata Wasilewska, Anna Kuźmicz, Jolanta Chromiec, Magdalena Rudnik, Dorota Szpura, Rafał Dydycz, Małgorzata Wawryniuk, Beata Czarnecka, Anna Klimaszewska oraz  Urszula Bodzon i Emil Wasilewski – widzowie, którzy zgłosili się do czytania.  W założeniu mieliśmy czytać w całości tylko akt II, ale okazało się, że to czytającym nie wystarczyło i chętni „zabrali się” do aktu III.
  Obecni mogli opatrzyć pamiątkową pieczęcią przysłaną z Kancelarii Prezydenta przyniesione egzemplarze „Wesela”. Prosili też o postawienie pieczęci na otrzymanych ulotkach.
  W przerwach zebrani posilali się przygotowanymi specjałami i śpiewali piosenki weselne przy akompaniamencie naszego akordeonisty. Towarzystwo do tego stopnia „wczuło się w rolę”, że w pewnym momencie zaczęły się tańce i korowody.
  Mimo niedużej frekwencji uważamy imprezę za bardzo udaną i już wiemy, że weźmiemy za rok udział w kolejnym Narodowym Czytaniu. Dziękujemy bardzo wymienionym powyżej lektorom!!! Niektórzy wykazali się niespodziewanym wręcz  kunsztem aktorskim. Tanecznym zresztą też :)

  IMG_0403 (more…)


 5. Grywalizacja

  Sierpień 27, 2017 by admin

  Wspieramy!  Gościmy!  Polecamy!

   

  21083036_1533649466673088_6518555612295779859_o