RSS Feed

‘Aktualności’ Category

 1. „Serpelice: dzieje, kapucyni, Kalwaria”

  Czerwiec 23, 2018 by admin

  Z inspiracji gwardiana Klasztoru w Serpelicach, oraz dzięki wsparciu gminy Sarnaki i Wspólnoty Gruntowej Serpelic, powstała pozycja, przybliżająca dzieje miejscowości, klasztoru Kapucynów, a także miejscowej perełki – Kalwarii Podlaskiej. Dzieło to można będzie nabyć w serpelickim kościele od 29 czerwca – odpustu św.  Piotra i Pawła.

  Nasza biblioteka ma obiecane co najmniej dwa egzemplarze, więc w najbliższym czasie ci, którzy nie kupią wydawnictwa, będą je mogli wypożyczyć w bibliotece w Sarnakach i filii bibliotecznej w Serpelicach.

  Zachęcamy jednak do nabycia książki na własność, tym bardziej, że regionaliów jest tak niewiele.


 2. Wycieczka do biblioteki pierwszoklasistów z Serpelic

  Czerwiec 19, 2018 by admin

  Odwiedzili dzisiaj naszą bibliotekę pierwszoklasiści ze szkoły w Serpelicach. Przyjęła ich bibliotekarka Iwonka. Opowiedziała gościom o tym, jakie usługi oferuje biblioteka. Podkreśliła, że rola bibliotek nie sprowadza się tylko do wypożyczania książek, ale można w nich uzyskać wiele informacji, skorzystać z komputerów, Internetu, itd. Szczególne zainteresowanie wzbudziła drukarka 3D i jej możliwości. Dzieci dowiedziały się też, jak należy się zachowywać w bibliotece. Następnie pani Iwona przeczytała dzieciom bajkę o molu książkowym, w treści której wspomniano o bohaterach bajek, a uczestnicy wycieczki mieli za zadanie odgadnąć tytuły tych bajek. Atrakcją dla dzieci było oglądanie ruchomych, przestrzennych książek, którymi zachwyciły się nawet panie nauczycielki. Wizyta zakończyła się wręczeniem podziękowania dla bibliotekarki i wspólnymi zdjęciami.


 3. Noc Bibliotek w Serpelicach

  Czerwiec 12, 2018 by admin

  Nasza lokalna Noc Bibliotek  odbyła się 9 czerwca w lokalu filii bibliotecznej w Serpelicach. Do udziału zaprosiliśmy – poza sympatykami biblioteki – bibliotekarzy z bibliotek publicznych powiatu łosickiego.

  Motywem przewodnim imprezy było wydarzenie historyczne: Akcja V2, która jest najbardziej znanym faktem historycznym związanym z gminą Sarnaki. Wiosną 1944 roku wywiad AK przeprowadził akcję rozmontowania i przetransportowania w bezpieczne miejsce niewypału rakiety V-2, która spadła do Bugu koło wsi Klimczyce. Elementy rakiety docelowo trafiły do Wielkiej Brytanii, dzięki czemu rozszyfrowano tajemnicę pocisku, stworzonego w celu zniszczenia Londynu. Zebrani goście dowiedzieli się o historii pocisku V2, w czym pomogła tematyczna wystawka książek.

  Zaprosiliśmy ich na spacer nad Bug, aby naocznie przekonali się, jak łatwo można w nadbużańskich szuwarach „zgubić” ogromny pocisk. Planowany był rejs łodzią i „poszukiwanie zatopionego pocisku”, ale z powodu bardzo niskiego stanu wody nie doszedł do skutku.

  Po powrocie do biblioteki rozpoczęły się „Pogawędki historyczne nad Bugiem”. Przy dźwiękach muzyki z dawnych lat strudzeni wędrówką goście mogli odpocząć i posilić się typowo polskim jedzeniem.

  Następnie, uczestnicy spotkania mieli okazję zmierzenia swoich sił w grze planszowej projektu Sławomira Gaca „Operacja V2”, którą autor nam wypożyczył.

  Po grywalizacji rozpoczęły się opowieści o czasach wojennych, które zebranym opowiadali rodzice i dziadkowie.

  Noc Bibliotek zakończyły Literackie Kalambury, które – w odróżnieniu od „Pogawędek historycznych” –   pełne były humoru.
  (more…)


 4. I po „Tarapatach”

  Czerwiec 9, 2018 by admin

  8 czerwca w bibliotece odbył się seans filmowy. Film „Tarapaty” w reżyserii  M. Karwowskiej dzieci obejrzały przy popcornie i coca-coli, jak na prawdziwym seansie 🙂

  Po filmie bibliotekarka Ania zorganizowała dla uczestników zajęcia nawiązujące do filmu. Tematem przewodnim było pojęcie „przyjaciel”. Wywiązała się dyskusja o przyjaźni, która połączyła głównych bohaterów filmu, o tym jak tworzyła się i rozwijała relacja Julki i Olka. Dzieci opowiadały o tym, co najbardziej im się w filmie podobało, który z bohaterów wywołał w nich pozytywne emocje, a który wręcz przeciwnie.

  Następnie na przygotowanych karteczkach wszyscy razem wyszukiwali cechy prawdziwego przyjaciela. Efektem zabawy było piękne słońce, a każdym z jego promieni – cecha określająca prawdziwego przyjaciela.


 5. „Tarapaty” w bibliotece

  Czerwiec 7, 2018 by admin

  Zapraszamy dzieci do naszej biblioteki na film: „TARAPATY”. Film przeznaczony jest dla młodszej młodzieży, tj. 8+. Możemy go wyemitować dzięki akcji NOC BIBLIOTEK. Prosimy, aby dzieci miały ze sobą pozwolenie od rodziców na „publikację wizerunku”, czyli abyśmy mogły zrobić zdjęcie z seansu i je opublikować. Poniżej wzór pozwolenia. Honorujemy pozwolenia napisane odręcznie. 

  Przewidywany popcorn (jak to na seansie), a potem zabawy i konkursy związane z treścią filmu. Łącznie zajmiemy dzieciom  trochę więcej jak 2 godziny.

  Do zobaczenia 8 czerwca o 13-tej.

  Wzór pozwolenia na publikację wizerunku


 6. Dzień Dziecka

  Czerwiec 2, 2018 by admin

  W piątek 1 czerwca Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach zorganizował Dzień Dziecka. Na najmłodszych czekało sporo atrakcji: dmuchańce, darmowa wata cukrowa, strzelnica (piłki + puszki), zabawy sensoryczne, różne konkursy. Chętni mogli pojeździć na mechanicznym kucyku dzięki uprzejmości Fundacji Mały Jeździec. Zorganizowano turniej tenisa stołowego. Odbył się mini „Festiwal młodych talentów”. Najmłodszych zaproszono na teatrzyk kukiełkowy. OSP Sarnaki otworzyła swoje podwoje – można było zwiedzać remizę, obejrzeć samochody i osprzęt strażaków. Panie z GOK-u wspomogli też fizycznie: dziewczęta z Młodzieżowej Rady Gminy, znajomi, my bibliotekarki (szczególnie Ania).

  Dzień Dziecka okazał się być bardzo udany, dopisała pogoda i publiczność. (more…)


 7. Uwaga

  Maj 29, 2018 by admin

  W piątek 1 czerwca biblioteka w Sarnakach będzie czynna tylko do godziny 13.30. Od godziny 14.00 będziemy pomagały Gminnemu Ośrodkowi Kultury w organizacji Dnia Dziecka.