Obchody Święta Niepodległości

12 listopada 2016 by admin

11 Listopada wyjątkowo dużo się działo w Sarnakach w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Wkład w organizację kilku wydarzeń miały bibliotekarki.
Władze gminy i powiatu uhonorowały poległych za Ojczyznę złożeniem wiązanki i zapaleniem zniczy pod krzyżem na starym cmentarzu. Oficjalne uroczystości rozpoczęła  Msza św. sprawowana, po której
wierni pozostali w kościele, aby uczestniczyć w koncercie, w którym pieśni patriotyczne wykonywali soliści operowi: sopranistka Beata Dunin – Wąsowicz i tenor Wojciech Winnicki. Na słynnych sarnackich organach akompaniował im Wiktor Brzuchacz, który był współinicjatorem koncertu. Prowadzący koncert Łukasz Motyka w antraktach pomiędzy pieśniami przybliżył obecnym historyczne tło obchodzonego tego dnia święta i genezę wykonywanych utworów. Dużo uwagi poświęcił też sarnackim organom – ich historii oraz planom wyremontowania ich i przeniesienia do nowego kościoła.
Pomimo niesprzyjającej zimowej pogody w procesji różańcowej na nowy cmentarz uczestniczyła spora grupa mieszkańców Sarnak. Młodzież szkolna oraz władze gminne złożyły wieńce na grobach Peowiaków i Grobie Nieznanego Żołnierza.
Pogody nie przestraszyli się również uczestnicy Biegu Wolności, który spod kościoła ruszyli przez Mierzwice do Serpelic. Inicjatorem biegu był Uczniowsko – Ludowy Klub Sportowy z Sarnak, a jego ideą oddanie hołdu poległym za Ojczyznę, pochowanym wzdłuż trasy biegu.
O godz. 16.00 rozpoczęła się Biesiada Pieśni Patriotycznej – jedyne w tym dniu wydarzenie o długiej tradycji. Organizatorami Biesiady były: Towarzystwo Miłośników Ziemi Sarnackiej, Gminna Biblioteka Publiczna, Dyrekcja Zespołu Szkół , Gminny Ośrodek Kultury. W programie Biesiady była część artystyczna w wykonaniu zespołów z GOK-u: „Aury” i zespołu mandolinowego. Młodzież szkolna recytowała wiersze związane tematycznie ze Świętem Niepodległości oraz sarnackim kościołem, który był też tematem referatu przygotowanego przez Irenę Paździor. Biesiadzie towarzyszyła wystawa archiwalnych zdjęć przygotowana przez bibliotekę, Po przerwie, w trakcie której obecnym zaserwowano symboliczny poczęstunek rozpoczęło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i wojskowych.
Obchody 11 Listopada zakończył o godz. 19.00 patriotyczny happening, którego organizatorami i sponsorami byli Paweł Walewski i Rafał Goławski z firmy EUFORIA oraz Nadbużańskie Stowarzyszenie ”Przyjazne Mierzwice” z Karoliną Morawską na czele, wspomagani przez jednostki OSP z Sarnak i Chlebczyna. Licznie przybyli mieszkańcy otrzymali race, które odpalono po odśpiewaniu hymnu państwowego. Centrum Sarnak „utonęło” – przy dźwiękach strażackich syren – w czerwonym dymie. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „Sosnowa Kraina” z Franopola wydarzenie filmowane było dronem. Pokaz pirotechniczny był spektakularnym zakończeniem Święta Niepodległości.
A wszystko obserwowała, opisała i uwieczniła na zdjęciach niżej podpisana
Violetta Zawadka