Prezentacja artykułów z najnowszego numeru Rocznika Ziemi Sarnackiej. Część 1

13 lipca 2021 by admin

W najnowszym “Roczniku Ziemi Sarnackiej” ukaże się m.in. artykuł: Sarnaki celem broni największego kalibru II Wojny Światowej. Część I.

Jego autorem jest Sławomir Kordaczuk – pochodzący z gminy Sarnaki – dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach,  autor licznych opracowań o niemieckiej broni V2 i przechwyceniu tejże broni na nadbużańskich obszarach gminy Sarnaki. Od ponad trzydziestu lat gromadzi elementy rakiety V2 w muzeum, ślady po wybuchach rakiet V2 na Podlasiu i wschodnim Mazowszu, a także relacje wojenne mieszkańców.

Fotografia przedstawia makietę rakiety V2 tuż przed zainstalowaniem jej na sarnackim skwerku i osoby zaangażowane w powstanie pomnika Bohaterów AK w Operacji V2, który uroczyście odsłonięto w 1995 r.