15 września 2019 roku w Sarnakach odbyły się Dożynki Powiatowe, które Patronatem Narodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wśród organizatorów tej uroczystości – poza Gminą Sarnaki, Starostwem Powiatowym i Gminnym Ośrodkiem Kultury była też GBP w Sarnakach.
Dożynki rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika, po której korowód dożynkowy przemaszerował na gminny plac – miejsce świeckiej części uroczystości.
Podczas dożynek wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz medale dla strażaków z OSP Sarnaki, obchodzącej 110 rocznicę powstania jednostki.
Po części oficjalnej nastąpiła część rozrywkowa, w trakcie której wystąpili: zespół śpiewaczy AURA, zespół Zakrze Śpiewa, Zespół Pieśni i Tańca „Pasieka”, członkowie Zespołu Wokalnego „Chwilka”.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WYDARZENIA
___________________________________________________________________________________________
Biblioteka była współorganizatorem wydarzenia „Gmina Sarnaki Świętuje”, które odbyło się 15 sierpnia 2018 roku. Wydarzeniem tym nasza gmina włączyła się w obchody Jubileuszu Odzyskania Niepodległości.
Wydarzenie składało się z 3 części:
- Część pierwsza to Msza Św. oraz uroczyste odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego,
- Część druga Piknik Patriotyczny „Radośni i Niepodlegli”, którego gwiazdą był Jan Pietrzak ze swoim zespołem,
- Uroczystości zakończyła trzecia część: Dni Sarnak, gdzie gwiazdami byli: Orkiestra Dni Naszych i zespół Diadem. W ramach Dni Sarnak dzień wcześniej odbyły się dwa seanse dla dzieci i dorosłych w kinie plenerowym.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WYDARZENIA
___________________________________________________________________________________________________
W 1995 roku 14 maja miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika dedykowanego Armii Krajowej i mieszkańcom gminy Sarnaki, którzy brali udział w akcji przejęcia niewybuchu rakiety V-2 wystrzelonej z poligonu Blizna. W 1944 roku elementy rakiety zostały, po przechwyceniu, demontażu, ukryciu, przewiezieniu do Warszawy i zbadaniu przez polskich naukowców, przesłane do Wielkiej Brytanii w trakcie tzw. operacji Most III. Pomnik w formie pocisku V-2 umiejscowiony jest w centrum Sarnak, na skwerku.
20 maja b.r. odbyła się skromniejsza, niemniej przygotowana starannie, uroczystość obchodów 20-lecia odsłonięcia pomnika połączona ze Świętem Szkoły, która nosi imię Bohaterów AK w Operacji V-2. Biblioteka w Sarnakach miała swój wkład fizyczny i finansowy w przygotowanie uroczystości i uzupełniających ją wystaw oraz prezentacji.
Wydarzenie rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus. Następnie odbyła się uroczysta parada z udziałem jeźdźców z Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji, pocztów sztandarowych ze szkoły i Ochotniczych Straży Pożarnych. Zebrano się przy pomniku, gdzie delegacje złożyły wiązanki. Pan Marek Sawczuk wystrzałem z armatki zakończył paradę.
Później zebrani udali się do budynku szkoły, gdzie w hali gimnastycznej odbyła się część oficjalna i artystyczna. Gości, czyli przedstawicieli władz lokalnych, kleru, stowarzyszeń i delegacji z gminy Ostrów i Przybysławic powitała dyrektor Agata Wasilewska. Szczególne brawa otrzymał mjr Tadeusz Sobieszczak („Dudek”), biorący czynny udział w akcji V-2.
Poza okolicznościowymi przemówieniami swoimi wspomnieniami, związanymi z przebiegiem akcji V-2 podzielili się Gustawa Łubko i Ryszard Krykowski. Zaprezentowano montaż fragmentów filmu nakręconego podczas uroczystości odsłonięcia pomnika. Część artystyczna w wykonaniu młodzieży szkolnej zakończyła oficjalną część uroczystości.
Wydarzenie uzupełniały wystawy: archiwalnych zdjęć, portretów partyzantów z oddziału „Zenona”, prac plastycznych uczniów, białej broni.
Podczas obiadu, który przygotowała szkoła, goście wymienili się wrażeniami z imprezy, oddali się wspomnieniom dotyczącym czasów wojennych oraz inicjatywy i zrealizowania powstania pomnika.
_____________________________________________________________________________
7 września 2013 roku w parafii pw. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach odbyły się dożynki diecezjalne Diecezji Drohiczyńskiej. Rozpoczęły się od Eucharystii, celebrowanej przez przybyłego na zaproszenie biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia ks. abp Zygmunta Zimowskiego, który dokonał poświęcenia wieńców dożynkowych, ziarna siewnego oraz chleba, którym uczestnicy mszy dzielili się między sobą. Podczas dożynek bp Antoni Dydycz odznaczył Medalem Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej 31 osób. Natomiast abp. Zimowskiemu przekazał replikę krzyża papieskiego, jaki znajdował się przy ołtarzu podczas wizyty Jana Pawła II w Drohiczynie. Po Mszy uroczysty korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP w Łomazach, delegacje wieńcowe, rolnicy, parlamentarzyści, władze samorządowe, służby mundurowe, reprezentacje instytucji oraz wszyscy zebrani udali się na plac gminny przy ul. 3 Maja, gdzie uczestniczyli w biesiadowaniu z zespołami występującymi na scenie.
Organizacja Dożynek była intensywną pracą przez kilka miesięcy. Bibliotekarki miały w tym swój niemały wkład.
______________________________________________________________________________________________________
16 maja 2012 roku reporterzy z programu “Pytanie na śniadanie” kręcili zdjęcia w gminie Sarnaki. Miała ich przyjemność “wywieźć” w teren Violetta Zawadka. Odwiedzili Kalwarię Podlaską w Serpelicach. O jej historii opowiadał ojciec Honoriusz z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Po wizycie na Golgocie goście z porannego programu śniadaniowego zwiedzali na quadach dostępne dla turystów trakty leśne. Materiały z wizyty będą prezentowane 24 maja w felietonie w programie “Pytanie na śniadanie” w telewizyjnej “Dwójce”.
______________________________________________________________________________________________________
W maju 2012 r. w gminie Sarnaki gościła w ramach promocji projektu “Bug rajem dla turysty” ekipa programu “Kawa czy Herbata”. Violetta Zawadka – kierownik biblioteki była przewodnikiem dla ekipy po okolicy Sarnak. Reporter Tomasz Wolny z kolegami nagrywał materiały do felietonów, które ukażą się w popularnej telewizji “śniadaniowej”. Pan Tomasz zainteresowany był atrakcjami turystycznymi gminy. Chciał przedstawić ludzi i miejsca, które mogą przyciągnąć przyjezdnych. Wędrówkę rozpoczął z centrum Sarnak, przy pomniku upamiętniającym akcję V2, gdzie zapoznał się z historią odnalezienia i dostarczenia do Wielkiej Brytanii fragmentów pocisku. Przed ekipą telewizyjną zaprezentował się jeden z zespołów działających przy sarnackim GOK-u. Dyrektorka GOK-u opowiedziała o ofercie kulturalnej gminy. Później pan Tomasz “ruszył w teren”. Gościł w miejscach oferujących turystom nie tylko nocleg i wyżywienie, ale także szeroką ofertę rozrywek “dla ciała” i “dla ducha”. Odwiedził jeden z najlepszych ośrodków wypoczynkowych w Serpelicach, prężnie działające gospodarstwo agroturystyczne i spa w urokliwym dworku na nadbużańskiej skarpie. Przemieszczał się różnymi środkami transportu wodnego i lądowego – wszystkie dostępne dla turystów: statkami, tratwą, bryczką, quadem oraz klasycznie rowerem. Członkowie ekipy telewizyjnej bez wahania podjęli się uczestniczenia w konkurencjach, jakie im zaproponowali właściciele gospodarstwa agroturystycznego, czyli strzelanie do tarcz z wiatrówek, wspinanie się po ściance wspinaczkowej i zjazd na linie z tejże ścianki. Goście zostali poczęstowali pysznymi regionalnymi daniami. Wizyta w spa była wytchnieniem po wędrówce i emocjach sportowych. Reporter odwiedził też siedzibę Nadleśnictwa – dwór i retencję, po których oprowadził go pracownik Nadleśnictwa. Późnym popołudniem pan Tomasz był także gościem u pań, które malują, haftują, robią decoupage, a inspiracje czerpią z przepięknej nabużańskiej natury. Chętnie dzielą się tajnikami swojej twórczości przed gośćmi.
______________________________________________________________________________________________________
Artur Bobiński – prowadzący wraz z rodziną gospodarstwo agroturystyczne i zarazem gospodarz terenu, na którym gościła ekipa telewizyjna przedstawił ofertę gospodarstw agroturystycznych dla przyjezdnych.
Wójt Andrzej Lipka zaprezentował walory naszego terenu i różnorodność bazy turystycznej.
Teresa Jakubińska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury opowiedziała o ofercie kulturalnej gminy.
Nadleśniczy Sławomir Trąbka mówił o bogatej faunie i florze naszej gminy oraz infrastrukturze dla turystów.
Agata Wasilewska – w-ce dyrektor ZS w Sarnakach i prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Sarnackiej opowiedziała o akcji V2.
Wystąpiły też dwa zespoły z Gok-u: AURA i zespół mandolinowo – gitarowy. Zaprezentowano prace tworzone na warsztatach w GOK-u. Artur Bobiński zaprezentował swoje umiejętności grając na akordeonie i niezwykłym instrumencie z rogu – ligawie.
Ekipa telewizyjna zauroczona była pięknem nadbużańskiej przyrody, bogatą ofertą dla turystów i gościnnością gospodarzy.