Coraz bliżej do wydania kolejnego tomu “Rocznika Ziemi Sarnackiej”

15 lutego 2020 by admin

W przyszłym miesiącu – 22 marca odbędzie się konferencja naukowa promująca trzeci tom “Rocznika Ziemi Sarnackiej”.

Dziś w bibliotece odbyło się kolejne ze spotkań komitetu redakcyjnego. Na spotkanie został zaproszony i przybył Nadleśniczy Andrzej Wybranowski, który jest nie tylko przedstawicielem naszego głównego Sponsora, tj. Nadleśnictwa Sarnaki, ale i autorem artykułu do najnowszego Rocznika. Nadleśnictwo przygotuje też materiały statystyczne do Rocznika, a na konferencji wystawi stoisko, które w roku ubiegłym cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Artykułów i prelegentów na konferencję sukcesywnie nam przybywa. Rafał Dydycz nasz Naczelny na bieżąco “dogląda” pracy redaktorów, autorów artykułów do Rocznika i przygotowań do konferencji. Przeprowadził również wstępne rozmowy z przedstawicielami mediów, które potencjalnie obejmą patronat medialny nad konferencją. Są to: Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, TVP 3 Warszawa, TV Wschód, Katolickie Radio Podlasie.

Poza stałymi rubrykami w Roczniku znajdą się m.in.:

• historia mostu we Fronołowie Rafała Dmowskiego – nie umieszczona wcześniej w Roczniku,
  • opowieść o roku 1920 na naszych terenach Tomasza Dobrowolskiego,
  • wcześniej wspomniane “Początki osadnictwa słowiańskiego na terenie gminy Sarnaki na przykładzie grodziska w Walimiu – Litewnikach”  Joanny Kalagi,
  • też już wspomniane opracowanie o Władysławie Łukasiuku (“Młot”) Dariusza Kazuna,
  • historia przeprawy w Kózkach Tomasza Nasiłowskiego,
  • biografia Elżbiety Kisiel w opracowaniu Bożeny Szymańskiej,
  • historia sarnackiego chóru parafialnego w opracowaniu Agaty Wasilewskiej,
  • druga część opracowania o nazwach miejscowości: Od Horoszek do Rzewuszek Łukasza A. Wawryniuka,
  • rzecz o ochronie przyrody w gminie Sarnaki Andrzeja Wybranowskiego,
  • historyczne spory o łąki na Trojanie, które opisze Rafał Zubkowicz.

W Roczniku ukaże się też opracowanie Janusza W. Nowosielskiego “O mieście Sarnaki” wcześniej nie publikowane, a przygotowane na bazie materiałów, które udostępniła wdowa po pułkowniku. Tym tematem zajmuje się Agata Wasilewska.

Drugą ciekawostką będzie historia targu w Sarnakach tłumaczona z oryginalnego opracowania w języku jidysz na język angielski, potem polski.

Zawartość Rocznika będzie się nieco “rozmijała” z programem konferencji. Szczegóły poznają Państwo wkrótce, gdy ukaże się plakat. Planowane jest wystąpienie 11 prelegentów, wystawy, przerwa z poczęstunkiem i oczywiście przedsprzedaż 3 tomu “Rocznika Ziemi Sarnackiej”.

Zachęcamy do zarezerwowania sobie wczesnego popołudnia (godziny 13.00 – 17.00) w dniu 22 marca (niedziela).