Lekcja biblioteczna w filii bibliotecznej

16 maja 2019 by admin

10 maja filię biblioteczną w Serpelicach odwiedzili uczniowie IV klasy Szkoły Podstawowej w Serpelicach. Pretekstem do wizyty był obchodzony 8 maja Dzień Bibliotekarza. Bibliotekarka Iwonka otrzymała stosowne życzenia z tej okazji i zaprosiła gości na lekcję biblioteczną.

Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca bibliotekarza, jak wygląda droga książki z księgarni na półkę biblioteczną (zakup i opracowanie).

Dzieci, które były w bibliotece w Sarnakach zauważyły różnicę pomiędzy obsługą czytelnika w GBP i w filii. Bibliotekarka opowiedziała im, że biblioteka w Sarnakach posiada system biblioteczny MATEUSZ, w którym się książki opracowuje i wypożycza (wypożyczanie elektroniczne). Natomiast w filii stosuje się “klasyczny” system wypożyczania przy pomocy kart książek i czytelników.  Zakupy dla filii są opracowywane w bibliotece gminnej za pomocą MATEUSZA i dlatego są stamtąd przywożone. Z księgozbiorem  biblioteki gminnej i filii można zapoznać się za pomocą internetu (katalog on-line).

Dzieci pytały też, dlaczego biblioteka w Sarnakach jest biblioteką powiatową, mimo, że nie ma siedziby “w powiecie”. Dowiedziały się, że rolę biblioteki powiatowej GBP w Sarnakach przejęła na mocy porozumienia między Starostwem Powiatowym a Gminą Sarnaki, a zadania, które wiążą się z byciem biblioteką powiatową mogą być realizowane także w innym miejscu, niekoniecznie w mieście powiatowym.  Bibliotekarka w skrócie scharakteryzowała też niektóre zadania biblioteki powiatowej.