Nadanie tytułu Honorowy Obywatel Gminy Sarnaki Januszowi W. Nowosielskiemu

22 listopada 2022 by admin

25 listopada odbędzie się uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Sarnaki pułkownikowi Januszowi Wiktorowi Nowosielskiemu. Wydarzenie rozpocznie o godzinie 10.00 Msza św. w sarnackim kościele, po której zebrani przejdą na cmentarz, aby złożyć kwiaty na grobie pułkownika.

O godzinie 12.15 w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Akcji V2 zaplanowana jest Uroczysta Sesja Rady Gminy. Laudację J.W. Nowosielskiego wygłosi Agata Wasilewska. Potem nastąpi podjęcie stosownej uchwały oraz przemówienia okolicznościowe.  Głos zamierza zabrać m.in. gość honorowy sesji – wdowa po pułkowniku pani Cecylia Nowosielska. Występ artystyczny w wykonaniu uczniów będzie ostatnim punktem oficjalnej uroczystości. Przybyli na sesję będą mogli zapoznać się z wystawą zdjęć ze zbiorów pułkownika, przygotowaną przez bibliotekę.

Janusz Wiktor Nowosielski urodził się w Sarnakach i po śmierci spoczął na wieki na tutejszym cmentarzu. Najpełniej Jego zasługi dla lokalnej społeczności opisał w swoim wystąpieniu (podczas pogrzebu pułkownika) Rafał Zubkowicz – kolejny pasjonat lokalnej historii, współautor publikacji o sarnackim browarze. Słowa pana Zubkowicza  zacytowane zostały przez Agatę Wasilewską – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Sarnackiej występującą w imieniu Towarzystwa o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Sarnaki.

„Stajemy tu, aby pożegnać ojca rodziny, kochającego dziadka, porządnego i dobrego człowieka, oficera Wojska Polskiego. Ale Sarnaki, których mieszkańcy zjawili się tak licznie, żegnają dziś także kogoś wyjątkowego. Żegnamy człowieka, dla którego nasza niewielka miejscowość była przedmiotem prawdziwej pasji. Wiedział o niej bardzo wiele, a my dzięki jego dociekliwości i zainteresowaniom także staliśmy się bogatsi o cenne informacje na temat naszej małej ojczyzny. (…) Wiemy więcej o instytucjach, które działały w naszym miasteczku, o ludziach, którzy tutaj mieszkali i je tworzyli. Daleko szukać takiej gminy, która miałaby tak szczegółowo przebadane dzieje konspiracji niepodległościowej. (…) Śp. Pan Nowosielski był człowiekiem nie tylko zaangażowanym, ale także wyjątkowo solidnym i skrupulatnym. Pozostawił nam wiadomości sprawdzone i rzetelne. Zostało po nim szereg artykułów, książek, z których będziemy nadal korzystać. Zostawił nam także coś nienamacalnego – dzięki informacjom o historii naszej okolicy zyskaliśmy dumę z miejsca, w którym żyjemy. Gdyby nasza społeczność nadawała tytuł Zasłużonego dla Sarnak, pan pułkownik Nowosielski stanąłby w pierwszym szeregu wyróżnionych”.

Dorobek edytorski pułkownika to kopalnia wiedzy o gminie Sarnaki i istotny element zbiorów regionalnych naszej biblioteki. Januszowi W. Nowosielskiemu zawdzięczamy też bogaty i jedyny w swoim rodzaju  zbiór zdjęć, na których zachowane zostały migawki z historii gminy Sarnaki. Zdjęcia te przekazała nam wdowa po pułkowniku pani Cecylia Nowosielska. Niemożliwym więc było, aby biblioteka nie włączyła się w organizację wyżej opisanego wydarzenia.

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w piątkowej uroczystości.

Zainteresowanym biografią pułkownika J.W. Nowosielskiego polecamy link: https://slownik-biograficzny.uph.edu.pl/slownik/231-nowosielski-janusz-wiktor-1939-2012-plk-popularyzator-dziejow-sarnak?fbcl

Za inspirację przy tworzeniu wpisu i galerii zdjęć dziękujemy Agacie Wasilewskiej 🙂