Nowa informacja przy replice V2

30 kwietnia 2021 by admin

Obok pomnika Armii Krajowej w Operacji V2 – repliki pocisku rakietowego w centrum Sarnak postawiono nową tablicę z informacjami na temat historycznej akcji. Przyjezdnym polecamy wizytę w sarnackim parku i zapoznanie się z historią z 1944 roku, a mieszkańcom przypomnienie sobie najważniejszych faktów o akcji V2.

W lesie Lipowiec można przespacerować się do miejsca, gdzie znajduje się lej po rakiecie V2. Przy drodze stoi dobrze widoczny znak kierujący do leja, a w tym tygodniu przy samym leju stanie dodatkowo tablica informacyjna.

Polecamy też, dostępne w naszej bibliotece, książki na temat V2, m.in. :

• Wojewódzki Michał – “Akcja V-1, V-2”,
  • Czmoch Marian – “Akcja V2 na ziemi łosickiej”,
  • “Tajemnice Blizny : wywiad Armii Krajowej w walce z rakietami V-2”,
  • Olejko Andrzej, Mroczkowski Krzysztof – “Mosty, które rozwiesiła noc”.

Mieszkańcy Sarnak znają historię przejęcia przez Polaków niewybuchu V2. Kto przeczyta wyżej wymieniony zestaw, dowie się także, co poligon Blizna i akcja Most III mają wspólnego z “naszą” rakietą V2.