Szczegółowe informacje o konferencji Nasza Najbliższa

9 marca 2020 by admin

Konferencja „Nasza Najbliższa” odbędzie się w Szkole Podstawowej w Sarnakach 22 marca 2020, w godzinach: 13.00 – 17.00.

Jej organizatorami są po raz kolejny: Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach, Gminna Biblioteka Publiczna w Sarnakach oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Sarnaki.

Organizatorów  wspierają: Starostwo Powiatowe w Łosicach, Towarzystwo Miłośników Ziemi Sarnackiej, Gmina Sarnaki,  Klub Strzelectwa Sportowego „Bazuka”, Koła Gospodyń Wiejskich, sklepy “Groszek” oraz Delikatesy Centrum.

Słowo wstępne Naczelnego Rafała Dydycza

Już po raz trzeci ukaże się  Rocznik Ziemi Sarnackiej – periodyk mający na celu zebranie i przybliżenie informacji o nadbużańskich (i nie tylko) terenach gminy Sarnaki, a także o jej bliższych i dalszych okolicach.

Aby przybliżyć informacje o naszej małej ojczyźnie, ludziach, jacy się tu przewinęli i ważnych wydarzeniach, zapraszamy wszystkich na konferencję „Nasza Najbliższa”, podczas której będzie można wysłuchać jedenastu referatów, w większości drukowanych w roczniku.

Wstęp wolny.

• Nasze historyczne spotkanie, po powitaniu, rozpocznie gość honorowy – Serpelicki rodak: E. Ks. Biskup Antoni Pacyfik Dydycz, następnie w krótkim montażu słownym zaprezentują się uczniowie SP im. Bohaterów Akcji V2. Kolejnym etapem spotkania będą referaty zaproszonych gości.
  • Jako pierwsza wystąpi prof. Joanna Kalaga – archeolog, badaczka dziejów osadnictwa wczesnosłowiańskiego na obszarze dorzecza Bugu, Krzny, Liwca, wieloletnia pracownica Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawi nam, jak wyglądało osadnictwo słowiańskie na terenie naszej gminy na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia naszej ery.
  • Kolejnym prelegentem będzie Maria Starnawska, wykładowczyni Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Opowie o trudnych czasach średniowiecza, kiedy to w celu obrony naszych terenów przed najazdami Prusów, Jaćwingów czy też Litwinów istniał i działał w Drohiczynie rycerski zakon Braci Chrystusowych tzw. Braci Drohickich.
  • W trzecim referacie miłośnik lasów mierzwickich i terenów nadbużańskich, kolekcjoner i działacz społeczny, Tomasz Nasiłowski zaprezentuje sięgającą XVI wieku historię mostu w Kózkach.
  • Następnie sarnacki rodak, pracownik generalnej dyrekcji Lasów Państwowych – Rafał Zubkowicz w referacie „Mieszczanie mielniccy gwałt czynią” opowie o XIX-wiecznym sporze o łąki na Trojanie.
  • Wprawdzie ten ciekawy obszar łąk i rozlewisk trojańskich nie został objęty ochroną rezerwatową, jednak na obszarze naszej gminy znajduje się wiele form ochrony środowiska. Przedstawi je Nadleśniczy Nadleśnictwa Sarnaki Andrzej Wybranowski, po którego wystąpieniu będzie miała miejsce półgodzinna przerwa, w czasie której będzie można posilić się.
  • Drugą część konferencji rozpocznie Dyrektor Muzeum Okręgowego w Siedlcach, pochodzący z Hołowczyc – Sławomir Kordaczuk, który kilkadziesiąt lat swego życia poświęcił na poszukiwanie pozostałości po niemieckich próbach z bronią rakietową na Podlasiu, efekty swej pracy przedstawi w referacie na temat Akcji V-2 w rejonie Sarnak w 1944 roku.
  • Do tegoż wydarzenia nawiązywał będzie dr Rafał Dmowski z siedleckiego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, przedstawiając postać działacza wywiadu AK Mariana Kordzika – człowieka, który wpłynął na losy świata.
  • Następny autor Dariusz Kazun – wybitny regionalista, nauczyciel geografii z sąsiedniego Platerowa, w swym referacie ukaże początkowy okres życia Władysława Łukasiuka, ps. „Młot”, najsłynniejszego partyzanta antykomunistycznego podziemia związanego z naszą najbliższą okolicą.
  • W powojennych losach Sarnak ważną postacią była Elżbieta Kisiel z domu Zaborowska, jej postać przybliży w swym wystąpieniu pochodząca z Sarnak Bożena Szymańska, wieloletnia nauczycielka historii w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Akcji V2, prywatnie krewna p. Kisiel.
  • O stu czterdziestu latach historii sarnackiego chóru parafialnego opowie Agata Wasilewska, pochodząca z Bindugi sarnacka parafianka, od ponad 30 lat członkini tegoż chóru, emerytowana nauczycielka i dyrektor szkoły w Sarnakach, z pasji historyk – amator.
  • Swoistym podsumowaniem spotkania z Naszą Najbliższą będzie ostatnie wystąpienie, w którym pochodzący z Mierzwic językoznawca, kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Łosickim Domu Kultury, Łukasz A. Wawryniuk przybliży nam pochodzenie nazw miejscowości gminy Sarnaki. W swej prelekcji powie o historii i znaczeniu nazw miejscowości od Horoszek po Rzewuszki.
  • Spotkanie zakończy dyskusja, podczas której głos będą mogli zabrać wszyscy obecni na konferencji.

Osoby słuchające wystąpień będą mogły podziwiać ukazujące różnorodność flory i fauny wystawy przygotowane przez Nadleśnictwo Sarnaki, a także wystawę militariów z kolekcji członków Klubu Strzelectwa Sportowego „Bazuka”. Swe siły będzie można wzmocnić, spożywając pyszności przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Hołowczyc Kolonii, Mierzwic i Serpelic, przy wsparciu sklepów Groszek i Delikatesy Centrum.

Zaleca się również zaopatrzenie w portfel, gdyż będzie możliwość nabycia „Rocznika Ziemi Sarnackiej” nr 3/2020, w którym będą znajdować się rozbudowane wersje większości wystąpień, a także numeru 2 (pierwszy numer został wyprzedany). Goście konferencji będą też mogli kupić inne regionalia w promocyjnych cenach.