Nie chcieliśmy, aby w natłoku ważnych lokalnych uroczystości i imprez „umknęło” nam Narodowe Czytanie, które dla biblioteki i GOK-u stało się już wydarzeniem cyklicznym. Wpadliśmy na pomysł, aby zachęcać ludzi do czytania tegorocznej lektury „Ballady i romanse” na placu festynowym. Chwila poświęcona na zapoznanie się z utworami Adama Mickiewicza miała przypomnieć o narodowej akcji.
W namiocie przy wejściu na plac festynowy urządziłyśmy „salonik literacki” przystrojony polnym kwieciem i bluszczem. Biblioteka zafundowała pierwszym piętnastu osobom, chętnym do publicznego czytania utworów Wieszcza, książki opatrzone pieczęcią Narodowego Czytania. Kolejne osoby otrzymały zakładki do książek, mogły też ostemplować swoje prywatne książki okolicznościową pieczęcią. Nasza akcja planowana była na dwie godziny – od 15.00 do 17.00 – ale przedłużyła się o prawie kolejną godzinę w związku z… kolejką do czytania, co było dla nas miłą niespodzianką.
Prym w naszym namiocie wiódł zespół Korniczanie – wszystkie panie i pan chcieli uczestniczyć w naszej akcji. Należy nadmienić, że dzień wcześniej KGW Korniczanki (nierozerwalnie związane z zespołem) było organizatorem Narodowego Czytania w Starej Kornicy. Do czytania zgłosili się też przedstawiciele lokalnej i powiatowej władzy, sympatycy akcji Narodowe Czytanie z gminy Sarnaki oraz osoby przyjezdne. Ogółem w akcji wzięło ponad 30 osób, łącznie z nami – bibliotekarkami i paniami z GOK.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa kolorowych fotografii ze wszystkich edycji naszego lokalnego Narodowego Czytania, która była wyeksponowana bezpośrednio przy “saloniku literackim”.
[…] Na uboczu placu festynowego odbyła się też akcja Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Temu tematowi poświęcamy oddzielny post. […]