Relacja z Narodowego Czytania

15 września 2024 by admin

14 września w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się nasza 8 edycja Narodowego Czytania. Tym razem czytaliśmy fragmenty dramatu romantycznego “Kordian” Juliusza Słowackiego. Organizatorami tegorocznego Czytania były – jak zawsze – biblioteka i GOK, przy wsparciu Wójta Gminy Sarnaki i Urzędu Gminy.

Dekoracja sceny, na której występowali interpretatorzy tekstu Słowackiego nawiązywała do wstępu “Kordiana” – Przygotowania, które przedstawiało wizję  udziału sił piekielnych w upadku powstania listopadowego.

Wcześniej przygotowaliśmy zwiastun Czytania. Nasz stały “czytacz” Rafał Dydycz, który nie mógł fizycznie uczestniczyć w Narodowym Czytaniu zgodził się wygłosić monolog Kordiana na Mont Blanc. Scenę nagraliśmy na głazach, które imitowały szczyt alpejskiej góry, a nasz informatyk postarał się, aby wrażenie “podkręcić”.  Krótsza scenka trafiła do internetu, dłuższą (pełną) wersję odtworzyliśmy w trakcie Czytania dla jego uczestników.

Narodowe Czytanie rozpoczęły dyrektorki GOK i GBP,  które powitały gości. Wójt Gminy Sarnaki z kolei przeczytał okolicznościowy list Prezydenta RP.

Później w poetyczny klimat wprowadziła obecnych Mirka Kozłowska Nalepa, nasza lokalna artystka współpracująca z GOK-iem,  wykonując trzy utwory, w tym “Hymn” z tekstem Słowackiego.

Następnie osoby, które zgłosiły akces do Narodowego Czytania odczytały fragmenty tekstu Słowackiego,  a byli to (w kolejności występowania):

• Magdalena Rudnik i Anna Klimaszewska
  • Katarzyna Chybowska
  • Agata Obrępalska
  • Dorota Szpura i Jolanta Chromiec
  • Anna Obzejta
  • Agata Wasilewska
  • Irena Szpura
  • Grzegorz Arasymowicz
  • Urszula Bodzon
  • … i na ekranie Rafał Dydycz.

Nie zabrakło okolicznościowej wystawki z ciekawostkami dotyczącymi Słowackiego i jego utworu. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek. Czytający otrzymali w prezencie – ufundowane przez bibliotekę – piękne wydania “Kordiana” opatrzone okolicznościową pieczęcią.

To, co działo się na scenie zostało nagrane i w najbliższym czasie możecie się Państwo spodziewać filmiku z Narodowego Czytania.

Dziękujemy za przybycie i liczymy na spotkanie za rok na Narodowym Czytaniu utworów Jana Kochanowskiego.