Biblioteka była współorganizatorem wydarzenia „Gmina Sarnaki Świętuje”, które odbyło się 15 sierpnia. Wydarzeniem tym nasza gmina włączyła się w obchody Jubileuszu Odzyskania Niepodległości.
Uroczystości rozpoczęła Msza Św. Po Mszy zebrani udali się do centrum Sarnak, gdzie przy Urzędzie Gminy dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia pomnika Józefa Piłsudskiego. Pomnik powstał dzięki staraniom Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na czele z przewodniczącą Hanną Religioni. Komitet pozyskał pieniądze na budowę pomnika oraz zagospodarowanie terenu wokół postumentu od sponsorów prywatnych i firm. Największy finansowy wkład wniosło Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW Oddział Siedlce oraz Nadleśnictwo Sarnaki. Autorem popiersia Marszałka jest Leszek Gurba, a postument wykonała firma Damiana Wyżykowskiego z Łosic.
Zebranych przed pomnikiem notabli oraz mieszkańców gminy Sarnaki powitali Wójt Gminy Sarnaki Andrzej Lipka oraz wspomniana już Hanna Religioni. Pomnik odsłonili: Senator RP – Waldemar Kraska, Hanna Religioni, Przewodnicząca Rady Gminy Sarnaki Małgorzata Korbut oraz Poseł na Sejm RP Daniel Milewski. Poświęcił go proboszcz parafii Sarnaki Andrzej Jakubowicz.
Na odsłonięcie pomnika przybyli też członkowie Regimentu Artylerii z Terespola, Bractwa Kurkowego Drohicko–Łomżyńskiego i Bractwa Kurkowego z Konstantynowa, Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego z Wyszkowa, oraz Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji. W strojach „z epoki” byli malowniczym uzupełnieniem uroczystości.
W mini części artystycznej wystąpiły młode recytatorki Paulina Golwiej i Aleksandra Bartoszuk, które zaprezentowały wiersze poświęcone Marszałkowi.
Druga część uroczystości odbyła się na sarnackich błoniach. Rozpoczął ją Piknik Patriotyczny “Radośni i Niepodlegli”. Gwiazdą Pikniku był Jan Pietrzak ze swoim zespołem.
Po występie Jana Pietrzaka piosenki patriotyczne śpiewała młodzież oraz artyści z sarnackiego GOK-u. Na scenie pojawiali się też uczestnicy konkursów historycznych, w których nagrodami były gadżety od firmy GAZ-SYSTEM oraz koszulki, kubki i długopisy. Wójt i dyrektor GOK wręczyli również nagrody dla laureatów wcześniej ogłaszanych konkursów: “Twarze Niepodległości” i “Polska moda w okresie XX-lecia międzywojennego”.
Zespoły: mandolinowo-gitarowy “Tremolo” oraz wokalno-kostiumowy “Nadzieja” zaprezentowały muzykę (i stroje) z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W klimacie lat międzywojennych odbył się też pokaz mody.
Happening wypuszczenia w niebo białych i czerwonych balonów zgromadził na placu tłumy ludzi. Po nim nastąpił „biało-czerwony” przejazd ulicami Sarnak. Jego uczestnicy dołożyli starań, aby ich stroje kolorystycznie współgrały z nazwą przejazdu. Zaopatrzeni w patriotyczne ozdoby, wykonane przez animatorów z GOK-u oraz dziewczęta z Młodzieżowej Rady Gminy, prezentowali się bardzo malowniczo.
Orkiestra Dni Naszych, która wystąpiła po „biało-czerwonym” przejeździe wprowadziła uczestników w bardziej współczesne klimaty muzyczne.
Koncert zespołu „Diadem” oraz dyskotekę, kończące ten pełen wrażeń dzień, zorganizowano w ramach Dni Sarnak, których głównymi sponsorami były firmy GAZ-SYSTEM S.A. i Fundacja Energa. Dzień wcześniej – jako element Dni Sarnak – odbyły się dwa seanse dla dzieci i dorosłych w kinie plenerowym.