1 Cross Nadbużański

3 października 2018 by admin

30 września odbył się 1 Cross Nadbużański – impreza kulturalno – rekreacyjna  zorganizowana przez Uczniowsko Ludowy Klub SportowyGminną Bibliotekę Publiczną w Sarnakach. Impreza, która ma duże szanse stać się wydarzeniem cyklicznym – miała na celu promocję walorów turystycznych i kulturowych gminy Sarnaki, oraz propagowanie czynnego weekendowego wypoczynku.

W Crossie wystartowało 50 biegaczy oraz 26 amatorów nordic walking. Start w obu konkurencjach nastąpił przy starorzeczu Trojan w wyjątkowo urokliwym miejscu. Rangi dodało mu poświęcenie zawodników przez o. Krzysztofa Kurzątkowskiego z serpelickiego klasztoru. Biegacze ruszyli pierwsi. “Kijkarze” – po rozgrzewce prowadzonej przez fizjologa sportu dr Mieczysława Bytniewskiego – wystartowali parę minut później.

Niespełna 14-kilometrowa trasa wiodła malowniczymi ścieżkami od starorzecza Trojan poprzez łąki na Bugiem, teren posiadłości Dwór w Zabużu, lasy i Kalwarię Podlaską w Serpelicach, aż do terenu GAZ-SYSTEM.

W pakiecie startowym każdy uczestnik otrzymał m.in. koszulkę z logiem imprezy i głównego sponsora GAZ-SYSTEM, a po przybyciu na metę pamiątkowy medal. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali też puchary ufundowane przez firmę Bakkalvita.

Bieg wygrał Sylwester Jaciuk z Pogoni Siedlce, który trasę przebiegł w 52 minuty i 36 sekund. Drugi na mecie był Marek Mitrofaniuk z Yulo Run Team Siedlce (czas: 55:07), a trzeci Łukasz Baranow z Platerowa (czas: 55:39). Najszybsza z pań – Anna Chustecka z NZOZ Wisznice osiągnęła metę po 1 godzinie 11 minut i 36 sekund. Druga na podium stanęła Anna Jaśkiewicz z Białej Podlaskiej (czas: 1:16:07). Miejsce trzecie zajęła Emilia Gorgol z klubu Pędzące Ślimaki w  Łosicach (czas: 1:22:49).

Wśród zawodników nordic walking najlepszy był Dariusz Borkowski z Siedlec, który trasę przeszedł w 1 godzinę 37 minut i 40 sekund. Drugi na mecie był Sylwester Męczyński z miejscowości Misie z wynikiem 1:39:53, a trzeci Artur Różycki z miejscowości Rakowiska z wynikiem 1:49:19. Najlepszy wynik wśród pań „kijkarek” osiągnęła Jolanta Zapałowska (czas: 1:50:13) przed Marzanną Prekurat (czas: 1:55:48) i  Zofią Sacharczuk – wszystkie panie z Siedlec.

Puchary otrzymali również zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych. Szczegółowe wyniki zawodów można sprawdzić na stronach:

CIEKAWOSTKI:

• Organizator Wojciech Szymański oraz jego dzieci Joanna i Marek  wystartowali w biegu i wszyscy zajęli w swoich kategoriach wiekowych miejsca na podium. Czas był liczony elektronicznie, więc mowy nie ma o żadnej protekcji 🙂
  • Daniel Głuchowski z Sarnak – również jeden z organizatorów  – całą trasę przebiegł boso.

Mimo pewnych niedociągnięć organizacyjnych Cross spotkał się z pozytywnym odzewem większości  zawodników. Piękną aczkolwiek trudną trasę z kolei chwalili wszyscy bez wyjątku. Liczymy, że po doświadczeniach tegorocznego Crossu niedociągnięć już nie będzie, a dla zawodników i kibiców przygotujemy dodatkowe atrakcje.

Wśród uczestników Crossu wylosowano – ufundowany przez właścicieli Dworu w Zabużu – dwudniowy voucher dla dwóch osób w tymże Dworze. Szczęśliwcem okazał się być Marcin Supeł.

Impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu finansowemu: GAZ-SYSTEM S.A., Stowarzyszenia Parafiada, Nadleśnictwa Sarnaki, państwa Wojcieszuków – Dwór w Zabużu, Ośrodka Partner z Serpelic. Zespół Szkół nr 3 w Łosicach i Koło Gospodyń Wiejskich w Chlebczynie przygotowali posiłek dla zawodników. Maciej Wasiluk dostarczył owoce. Bieg zabezpieczały jednostki OSP z Mierzwic i Serpelic.

Sławomir Bańbura z firmy  Time2go –  poza zapewnieniem profesjonalnego pomiaru czasu zawodników –  służył także pomocą przy organizacji Crossu.

Organizatorzy dziękują wszystkim wymienionym powyżej za wszechstronną pomoc w organizacji imprezy.

Sponsorem głównym imprezy był