Najnowszy „Rocznik Ziemi Sarnackiej” jest już do nabycia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sarnakach, która jest jego wydawcą. Liczy 328 stron, zawiera 12 artykułów popularyzujących dzieje Sarnak i okolicy, bogato ilustrowanych – łącznie 165 zdjęć i ilustracji oraz tabele.
„Dzieje miasta Sarnaki” to referat wygłoszony w 2004 r. podczas obchodów 250. rocznicy nadania praw miejskich Sarnakom przez nieżyjącego już płk Janusza W. Nowosielskiego (1939-2012), nigdzie do tej pory niepublikowany.
Znany regionalista i kolekcjoner Tomasz Nasiłowski przedstawił „Historię mostu w Kózkach”, ilustrowaną wieloma mapkami i fotografiami.
Kolejny artykuł: „Walki z bolszewicką nawałą w roku 1920” historyka-regionalisty Tomasza Dobrowolskiego, publikowany w 100. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej i cudu nad Wisłą, to poprawiona wersja referatu wygłoszonego 10 lat temu z okazji 90. rocznicy w/w wydarzeń podczas Biesiady Pieśni Patriotycznych w Sarnakach. Są w nim wątki związane z oddziałami POW i o ich potyczkach z Niemcami w 1918 r. oraz o potyczkach Wojska Polskiego z bolszewikami w 1920 r. nad Bugiem i w okolicznych miejscowościach. Uzupełnieniem jest krótki przegląd miejsc upamiętnienia tych wydarzeń na terenie gminy Sarnaki.
W roczniku zaprezentowano sylwetki dwóch osób związanych z terenem: Dariusz Kazun jest autorem artykułu „Władysław Łukasiuk – uzupełnienie biografii zanim został „Młotem (1906-1940)”, w którym prostuje różne przekłamania i błędy, jakie można znaleźć w dotychczasowych publikacjach oraz podaje nowe fakty.
Wpisując się w tematykę ekologiczną nadleśniczy Andrzej Wybranowski przygotował raport o formach ochrony przyrody realizowanych na terenie Nadleśnictwa Sarnaki, skupiając się na obszarze w obrębie gminy Sarnaki. Tekst uzupełnił fotografiami i tabelami.
Statystyki przedstawione w bieżącym wydaniu dotyczą interwencji Pogotowia Ratunkowego w poszczególnych miejscowościach w ostatnim roku, działalności Ochotniczych Straży Pożarnych na przestrzeni 10 lat oraz wybranych zadań realizowanych przez Nadleśnictwo Sarnaki. Całość podsumowuje przegląd zdarzeń w roku 2019, dotyczących różnych dziedzin życia społecznego naszej Małej Ojczyzny.
Jak widać, tematyka „Rocznika Ziemi Sarnackiej” nr 3 jest bogata i zróżnicowana i każdy może znaleźć coś dla siebie. Dlatego wydawca oraz autorzy zachęcają do zakupu (27 zł) i zapoznania się z treścią – wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane. Czekają również na nowych autorów, którzy zechcą współtworzyć następne numery poprzez zamieszczanie w nich własnych opracowań, wspomnień, wyszperanych w różnych źródłach ciekawostek.