Narodowe Czytanie w Sarnakach

7 września 2021 by admin

Lekturą Narodowego Czytania w tym roku była “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Po raz piąty uczestniczyliśmy w tej akcji, mając za równorzędnego partnera Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach. Wspomogli nas:  Szkoła Podstawowa oraz Urząd Gminy w Sarnakach.

Nasze lokalne czytanie miało tym razem charakter czytania performatywnego. Jest to forma przedstawienia utworu dramatycznego pomiędzy zwykłym czytaniem, a pełnoprawnym spektaklem teatralnym. Pomysłodawczynią takiej interpretacji dzieła Zapolskiej była Magdalena Rudnik, scenografię przygotowała Teresa Jakubińska, tekst adaptowała Violetta Zawadka, całość “ogarnęła” Agnieszka Chudyba.

W bohaterów “Moralności pani Dulskiej” wcielili się:
  • Aniela Dulska: Barbara Michoń,
  • Felicjan Dulski: Krzysztof Michoń,
  • Zbyszko Dulski: Agnieszka Chudyba,
  • Hanka: Anna Obzejta,
  • Hesia Dulska: Anna Klimaszewska,
  • Mela Dulska: Katarzyna Chybowska,
  • Juliasiewiczowa: Jolanta Chromiec,
  • Lokatorka: Violetta Zawadka,
  • Tadrachowa: Dorota Szpura.

Nasze czytanie odbyło się w siedzibie GOK-u i było transmitowane online.

Dziękujemy współorganizatorom za wspaniałą zabawę, widzom za dobre słowo, pani Małgorzacie Korczyńskiej za wypożyczenie kapeluszy, które “zrobiły” z nas damy 😉 , Wójtowi Grzegorzowi Arasymowiczowi za miły gest – uhonorowanie nas, jak na prawdziwej premierze, kwiatami 🙂

Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć: