Relacja z Biesiady Pieśni Patriotycznej

12 listopada 2022 by admin

Biesiada Pieśni Patriotycznej była jedną z inicjatyw, jaką podjęto w gminie Sarnaki, aby uczcić Święto Niepodległości obchodzone corocznie 11 listopada. Organizatorami wydarzenia były: Szkoła Podstawowa, Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna, a patronat honorowy nad nim objął Wójt Gminy Sarnaki.

Biesiada organizowana jest od 2004 roku, a jej inicjatorką była ówczesna dyrektor GOK Teresa Jakubińska. Do współtworzenia wydarzenia – wspólnie z GOK-iem –  przyłączyły się z czasem szkoła, biblioteka i Towarzystwo Miłośników Ziemi Sarnackiej. W latach 2020 i 2021 Biesiada nie odbyła się z powodu pandemii.

W tym roku Biesiadę rozpoczęła młodzież szkolna recytacją poezji patriotycznej. Później gości oficjalnie powitały dyrektorki trzech instytucji organizujących wydarzenie: Barbara Michoń, Magdalena Rudnik i Violetta Zawadka oraz Wójt Grzegorz Arasymowicz. Kolejnym punktem programu były występy zespołów z GOK: Aury i zespołu mandolinowego.

Następnie referat o płk Januszu W. Nowosielskim przedstawiła Agata Wasilewska – prezes TMZS. W najbliższym czasie w trakcie uroczystej sesji Rady Gminy płk Nowosielski otrzyma pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Sarnaki. Wniosek o nadanie tegoż tytułu za zasługi dla gminy złożyła w imieniu TMZS wspomniana Agata Wasilewska. Wystawa zdjęć, którą przygotowała biblioteka, związana była również z osobą Janusza W. Nowosielskiego.  Fotografie pochodzące z bogatych zbiorów pułkownika dotyczyły jego samego oraz historii Sarnak i gminy.

Po przerwie, w trakcie której przybyli mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku i obejrzeć wystawę, rozpoczęło się wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych. Tradycyjnie Biesiada zakończyła się odśpiewaniem Roty.