“Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga” – relacja

12 lipca 2022 by admin

10 lipca, w Sarnakach odbył się finał projektu Gminnego Ośrodka Kultury w Sarnakach: “Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe”.

Od 5 do 25 czerwca we wsiach gminy Sarnaki miało miejsce 5 spotkań, w trakcie których odbywały się warsztaty kulinarne, zajęcia plastyczne, gry i zabawy oraz wspólne śpiewanie przy akompaniamencie Zespołu Pieśni i Tańca Pasieka z Platerowa – wszystko oparte na lokalnej, ludowej tradycji.

Finał miał uroczysty charakter. Na placu, gdzie odbywało się wydarzenie, przybyli mogli – na kilku stanowiskach –  spróbować ubić masło, podejrzeć, jak powstaje sękacz, utkać zakładkę do książki, zrobić korale czy papierową kurkę, zgłębić tajniki tkactwa, stworzyć lalkę “ziarnuszkę”. Wszystkie wykonane własnoręcznie rzeczy można było zabrać ze sobą.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki wozem konnym i zagrody ze zwierzętami. Nie zabrakło stoisk z rękodziełem lokalnych artystów. Swoje wyroby kulinarne polecały gospodarstwa agroturystyczne oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

Na dużej i małej scenie zaprezentowały się zespoły artystyczne, wykonujące muzykę ludową.

• Zespół Pieśni i Tańca Małe Podlasie
  • Zespół śpiewaczo-obrzędowy Lewkowianie
  • Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Łosicka
  • Zespół śpiewaczy Aura
  • Zespół Pieśni i Tańca Pasieka
  • Kapela Zdzisława Marczuka

Z zespołem Pasieka publiczność mogła pośpiewać, a przy muzyce kapeli Zdzisława Marczuka potańczyć.

Biblioteka była jednym z partnerów projektu, a do naszych zadań należało:
  • prowadzenie kącika plastycznego podczas wydarzenia w Mierzwicach,
  • przygotowanie materiałów i prowadzenie kącika plastycznego na finale w Sarnakach,
  • pomoc w przygotowaniu (i posprzątaniu) placu na finał,
  • użyczenie sceny mobilnej,
  • reklama wydarzenia.

Pozostałymi partnerami zadania były:
  • Gmina Sarnaki,
  • mieszkańcy Litewnik Nowych,
  • KGW Klepaczew Nadbużanki,
  • OSP Klepaczew, Sołectwo Klepaczew,
  • KGW Borsuki, Stowarzyszenie Malowniczy Zakątek Borsuki nad Bugiem, OSP Borsuki,
  • KGW Mierzwice, OSP Mierzwice,
  • KGW w Hołowczycach Kolonii Nie-zapominajka, Sołectwo Hołowczyce Kolonia, OSP Hołowczyce.

GOK Sarnaki  za pomoc dziękuje także (poza wymienionymi powyżej):
  • Wójtowi Gminy Sarnaki za wsparcie, życzliwość i pomoc logistyczną,
  • Pracownikom Urzędu Gminy, Oczyszczalni, Wodociągów za pracę fizyczną na placu, dobre rady i wszelkie wskazówki,
  • ​Szkole Podstawowej w Sarnakach, OSP Sarnaki, OSP Hołowczyce, OSP Mierzwice za użyczenie ławek i stolików,
  • KGW Hołowczyce i KGW Mierzwice, za pożyczenie namiotów. KGW Miwrzwice dodatkowo za użyczenie pięknych dekoracji na plac,
  • MDP Sarnaki za pracę na placu w sobotę,
  • Nadleśnictwu Sarnaki za brzózki,
  • Panu Piotrowi Terlikowskiemu za kwiaty do dekoracji placu,
  • Firmom: Tartak Sarnaki oraz Korpol za ofiarowanie i/lub pożyczenie materiałów do przygotowania placu,
  • Pani Justynie Romaniuk i Pani Halinie Kasabudzkiej za nagrody na konkurs plastyczny,
  • osobom, które użyczyły zwierząt do zagrody czyli: Julce i Ali Wawryniuk za króliczki, panu Józefowi Resiakowi za kury, panu Tomaszowi Obrępalskiemu za gołębie, panu Witoldowi Rytlowi za kozy, panu Adamowi Wawryniukowi za owce.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Podlasie, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, Słowo Podlasia, Echo Katolickie, Życie Siedleckie, losice.info, Podlasie24.pl, Radio Biper.

Poniżej fotogaleria wydarzenia. Więcej zdjęć znajdziecie Państwo na Facebooku oraz stronie GOK:  http://www.goksarnaki.pl/n,relacja-z-finalu-projektu-z-tamtej-strony-buga-panna-do-mnie-mruga-poznajemy-i-spiewamy-gminne-piosenki-ludowe