„Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”

9 czerwca 2022 by admin

Jako Partner projektu zachęcamy do udziału w cyklu imprez, których realizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach. Oto, co o projekcie mówi dyrektor GOK-u Magdalena Rudnik:

Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach  rozpoczyna realizację projektu „Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe. Projekt realizowany będzie od 5 czerwca do 10 lipca, kiedy to nastąpi finał. Do projektu zgłosiło się 5 wsi: Litewniki Nowe, Klepaczew, Borsuki, Mierzwice Hołowczyce. To właśnie w tych miejscowościach, przy ognisku, uczestnicy biesiady powspominają dawne lata i dawną wieś. Wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca Pasieka pośpiewają dawne piosenki ludowe, śpiewane niegdyś w  gminie Sarnaki. Dzieci i dorośli będą mogli spróbować swoich sił w dawnych zabawach i grach  a w kąciku plastyczno-rękodzielniczym wykonać szmaciane laleczki, poznać elementy strojów ludowych. Odbędą się również warsztaty kulinarne, w których zawsze chętnie biorą udział i mali i duzi.

Zaplanowany na 10 lipca finał wydarzenia odbędzie się w Sarnakach i przewiduje nie tylko wspólne śpiewanie, ale również występy zespołów ludowych, spektakl Teatru Obrzędowego, potańcówkę z kapelą Zdzisława Marczuka a także warsztaty rękodzielnicze, kulinarne, pokazy tkactwa, wyplatania koszy z wikliny, zagrodę ze zwierzętami, folkowe animacje, przejażdżki wozem konnym i stoiska z rękodziełem i regionalnymi produktami.

5 czerwca odbyło się pierwsze biesiadne spotkanie w Nowych Litewnikach. Frekwencja jak na tak małą miejscowość była bardzo duża. Na spotkanie przybyli nie tylko mieszkańcy Litewnik Nowych ale i okolicznych miejscowości. Wszyscy dobrze się bawili i chętnie śpiewali  poznane piosenki.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.