“Aktywna integracja nad Bugiem społeczności Serpelic”

17 czerwca 2019 by admin

Ochotnicza Straż Pożarna w Serpelicach wzięła udział w projekcie, dzięki któremu uzyskano dofinansowanie na budowę infrastruktury nad Bugiem. Za pozyskane z Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach poddziałania “Wsparcie na wdrożenie operacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” fundusze  zostały m.in. wykonane wiaty z zadaszeniem parasolowym i grillami, zamontowano ławki  przed sceną na stoku, stojaki na rowery, siatkę do gry plażowej, plac zabaw dla dzieci. W przyszłości na skarpie przy plaży stanie wieża widokowa.

W ramach projektu zorganizowano (pierwszą z zaplanowanych)  imprezę integracyjną dla mieszkańców Serpelic (i nie tylko). Wydarzenie miało charakter kulturalno – szkoleniowo – rekreacyjny. Rys historyczny miejscowości przedstawił nauczyciel historii – pochodzący z Serpelic – Rafał Dydycz. Część rozrywkową zapewniła młodzież ze szkoły w Serpelicach oraz Kapela Zdzisława Marczuka. Żołnierze prezentowali sprzęt wojskowy, a kandydaci na komandosów mogli postrzelać do tarczy.  Strażacy pokazali, jak wygląda akcja gaszenia pożaru. Przygotowali też szkolenie na temat udzielania pierwszej pomocy, a praktycznie swoje umiejętności w tym zakresie mogli sprawdzić uczestnicy gry “Mali ratownicy”.

Biblioteka była jednym z partnerów OSP w projekcie, a nasza rola polegała na przygotowaniu do druku tekstów lokalnego poety i fraszkopisarza Franciszka Krasuskiego oraz opracowaniu szaty graficznej tomiku, który został  w ramach projektu wydany. Pan Krasuski osobiście przedstawił część swoich utworów w trakcie imprezy. Tomik każdy z uczestników pikniku mógł dostać za darmo. Będzie też dostępny w bibliotekach w Sarnakach i Serpelicach.

Kolejna impreza – w ramach opisanego projektu – odbędzie się 18 sierpnia!