Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe w Mierzwicach

19 czerwca 2022 by admin

18 czerwca w Mierzwicach odbyło się czwarte, przedostatnie, biesiadne spotkanie w ramach projektu Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”: Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach.  Spotkanie prowadziła dyrektor GOK Magdalena Rudnik przy wsparciu Wójta Gminy Grzegorza Arasymowicza.

Koło Gospodyń Wiejskich, przy pomocy strażaków z OSP Mierzwice i mieszkańców wsi, przygotowało „na ludowo” plac oraz poczęstunek dla przybyłych. Scenografia doskonale wpisywała się w temat wydarzenia i wzbudziła niekłamany zachwyt przybyłych.

Głównym celem spotkania było wspólne śpiewanie ludowych pieśni wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca Pasieka z Platerowa. Do zespołu dołączył też „na chwilę” mieszkaniec wsi Jan Mosiewicz, który zaprezentował swoje umiejętności gry na akordeonie.  Nie zabrakło tańców, ludowych oczywiście.

W trakcie wydarzenia odbyły się warsztaty kulinarne, które poprowadziły panie z GOK – Teresa Jakubińska i Agnieszka Chudyba. Tematem warsztatów były paszteciki z ciasta krucho-drożdżowego.

Gości zachęcano do tradycyjnych gier i zabaw, które są już niemal zapomniane. Animatorami były panie z GOK oraz członkowie zespołu Pasieka.

Bibliotekarkom przypadło w udziale prowadzenie zajęć plastycznych, na przygotowanym już stanowisku. Pod kierunkiem Ani Klimaszewskiej dzieci tworzyły gorsety ludowe, (także na konkurs ogłoszony przez GOK), korale. Do ich dyspozycji były też tematyczne, ludowe kolorowanki. Iwonka (Walczuk) oraz Viola (Zawadka) uczyły chętnych tworzenia lalek Ziarnuszek¹. Kącik plastyczny był nieustannie oblegany przez najmłodszych i starszych uczestników wydarzenia.

(¹Ziarnuszka to słowiańska lalka obrzędowa dbająca o domowników będąca w zastosowaniu głównie na wschodzie Polski i za naszą wschodnią granicą.)

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:  Radio Podlasie, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, Słowo Podlasia, Echo Katolickie, Życie Siedleckie, losice.info, Podlasie24.pl, Radio Biper

#etnopolska #nck #etnopolska2022

Zdjęcia: GOK, biblioteka