Relacja z imprezy “Gmina Sarnaki się bawi”

26 lipca 2023 by admin

23 lipca odbyła się impreza “Gmina Sarnaki się bawi” zorganizowana w ramach Dnia Sarnak. W tym samym czasie i miejscu, na  gminnym placu, odbyły się eliminacje powiatowe ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”. Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Sarnaki, Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna, przy wsparciu instytucji wymienionych na końcu relacji oraz jednostek OSP w Chlebczynie, Hołowczycach i Sarnakach.

15 kół gospodyń wiejskich z powiatu łosickiego nie tylko wystawiło dania konkursowe, ale też – w pięknie zaaranżowanych stoiskach – częstowało gości wydarzenia przeróżnymi lokalnymi przysmakami. Potrawy oceniała komisja w składzie: Alina Paluch (przewodnicząca), Joanna Szewczyk (kier. Biura Powiatowego ARiMR w Łosicach), Joanna Borkowska (kier. PZDR w Łosicach) i Jacek Stachowicz (kier. KRUS w Łosicach).

• Zwyciężyło KGW ”Nie-Zapominajka” z Hołowczyc Kolonii (gmina Sarnaki), które przygotowało potrawkę z baraniny z parowańcami oraz surówką z czerwonej kapusty z jabłkiem.
  • Drugie miejsce zajęło KGW Kownaty (gmina Huszlew). Jego popisowym daniem były roladki z kurczaka z kaszą i sosem grzybowym.
  • KGW Chlebczyn (gmina Sarnaki) zajęło trzecie miejsce dzięki roladzie ziemniaczanej.

Wyróżnienia otrzymały:

• KGW „Boleścianki” w Bolestach (gmina Olszanka) za podlaską zupę opieńkową,
  • KGW w Mierzwicach (gmina Sarnaki) za babkę ziemniaczaną.

W trakcie wydarzenia lokalna społeczność i goście gminy Sarnaki mieli okazję do integracji, dobrej zabawy, zapoznania się z ofertą artystyczną sarnackiego GOK-u. Dzieciom zapewniono różnorakie rozrywki na placu z dmuchańcami. Kreatywne zajęcia prowadziły Animatorki z pasją i obsada stoiska Nadleśnictwa Sarnaki. W stoisku KSOW  można było skosztować regionalnych potraw i wygrać gadżety w Kole Fortuny. W bogatej ofercie stoisk handlowych i gastronomicznych każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Organizatorzy preferencyjnie potraktowali wystawców z rękodziełem i produktami ekologicznymi.

Na scenie zaprezentowali się artyści i zespoły współpracujące z sarnackim Gminnym Ośrodkiem Kultury lub działające w jego strukturach:

• Mirka Kozłowska Nalepa z Waldemarem Derkaczem,
  • Orkiestra Mandolinowa,
  • Zespół Śpiewaczy AURA,
  • Zespół Ludowy,
  • Gabriela Rybaczuk,
  • Agata Arasymowicz,
  • Zespół Omorfos z Siemiatyckiego Ośrodka Kultury.

Gwiazdą wieczoru był Zenek Martyniuk z zespołem Akcent.
Jego występ ściągnął do Sarnak ponad 5000 widzów, którzy doczekali się kilku bisów i możliwości bezpośredniego kontaktu oraz zrobienia sobie zdjęcia z panem Martyniukiem.

Wieczór zakończył występ zespołu Freestyle oraz Dyskoteka z DJ Szczurkiem.

Wyjątkowa atmosfera, mnogość atrakcji, sprzyjająca pogoda wprawiły gości w doskonały nastrój. Na terenie imprezy nie wydarzył się żaden incydent, który by wymagał zdecydowanej interwencji służb porządkowych.

Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski

Patronat medialny nad imprezą objęli: Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, Słowo Podlasia, Życie Siedleckie, Echo Katolickie, Katolickie Radio Podlasie, podlasie24.pl, losice.info,

Sponsorami Głównymi wydarzenia “Gmina Sarnaki się bawi” byli:

Wsparcie finansowe i rzeczowe organizatorom zapewniły też lokalne instytucje i przedsiębiorstwa:

• Nadleśnictwo w Sarnakach,
  • Dwór w Zabużu Spa & Wallness,
  • Sklep firmowy Irex-Pol. w Sarnakach (Delikatesy Centrum w Sarnakach),
  • Sklep Groszek w Sarnakach,
  • Sklep mięsny Żurobice w Sarnakach,
  • Tartak Sarnaki,
  • Gospodarstwo Agroturystyczne ,,W Raju” w Sarnakach,
  • Firma Iwax. Palety Franopol.